Zelený čaj alebo káva v smoothie? Zdravý nápoj s dávkou kofeínu!

zelený čaj

Smoothie nápoje sa stali populárnymi vďaka jednoduchej a časovo nenáročnej príprave, ktorá pozostáva len zo surového ovocia, zeleniny a jednoduchých doplňujúcich prísad, ktoré si každý zvolí podľa vlastnej chuti. Väčšina konzumentov je zástancom skôr klasiky a mixuje zdravé suroviny len s vodou. Podaktorí si pridávajú ľad a niekomu viac chutia mliečne smoothies.

Netradičné, no veľmi účinné je spojenie surového ovocia alebo zeleniny so zeleným čajom. Tento nápoj poznali starí Číňania už pred tisíckami rokov. Od roku 800 nášho letopočtu ho dokonca začali využívať aj Japonci, pretože zistili, že pomáha pri liečbe niektorých chorôb. Zázračným nápojom sa zelený čaj stal vďaka objaveniu látok, ktoré majú nielen priaznivý vplyv správny organizmu, ale aj silný preventívny účinok pred niektorými, najmä civilizačnými ochoreniami.

Z historického hľadiska sa prvé zmienky o smoothie nedajú časovo ani z ďaleka porovávať s dobou objavenia a počiatkami využívania pozitív zeleného čaju. Kým smoothie nápoje boli len v začiatkoch, ľudia na celom svete už dávno poznali chuť a účinky zeleného čaju.

Šálka zeleného čaju obsahuje značné množstvo kofeínu a napriek tomu je tak upokojujúca! Zvyšuje schopnosť koncentrácie, podporuje  bdelosť a dopĺňa nášmu telu energiu.

V čom je zelený čaj priaznivý pre naše telo? Šálka zeleného čaju obsahuje značné množstvo kofeínu a napriek tomu je tak upokojujúca! Zvyšuje schopnosť koncentrácie, podporuje  bdelosť a dopĺňa nášmu telu energiu. Odpoveďou sú teanín a katechín. Práve teanín pomáha uvoľňovať myseľ a zrýchľuje reakcie človeka. Stimuluje alfa mozgové vlny, ktoré sú spojené s relaxáciou, ale zároveň nás udržujú v bdelom stave. Zmierňuje účinok kofeínu, ktorý môže spôsobovať podráždenosť a nervozitu, a tým skôr upokojuje myseľ. Výhodou je, že aj keď sa rozhodnete relaxovať, váš mozog bude fungovať rovnako výkonne ako keby pracoval. Alfa vlny vzrastajú približne 40 minút po konzumácii teanínu. Skúste si ich účinok otestovať pred prácou či učením.

Podľa niektorých štúdií vás môže katechín slúžiť ako prevencia pri predcházaní infarktom, mŕtviciam, krvným zrazeninám či srdcovým ochoreniam.

Neopomenuteľná a jednoznačne najvýznamnejšia látka v zelenom čaji je katechín, ktorý produkujú čajové lístky na priamom slnku, aby sa ochránili pred ultrafialovým žiarením. Kým katechín chutí trpko, vyššie spomínaný teanín je naopak sladký. Katechín je bioflavanoid, ktorý má nielen antibakteriálne, ale aj významné antioxidačné účinky, zamedzuje rastu rakovinových buniek, znižuje hladinu cholesterolu v tele a čistí upchaté cievy. Podľa niektorých štúdií vás môže katechín slúžiť ako prevencia pri predcházaní infarktom, mŕtviciam, krvným zrazeninám či srdcovým ochoreniam. Pitie čajov obsahujúcich katechín podporuje spaľovanie energie a to nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Dokázaný bol aj účinok katechínu pri odbúravaní škodlivých látok v pečeni a redukcii tukov v tele.

O všetky vyššie uvedené pozitíva sa dá obohatiť aj smoothie nápoj. Pri mixovaní surovín stačí nahradiť vodu vychladeným zeleným čajom

Zelený čaj je výborný najmä v spojení s listovou zeleninou a niektorými druhmi ovocia. Aj zdravé raňajky zo špenátu a banánu sa dajú obohatiť o kofeín zo zeleného čaju, rovnako ako smoothie z listovej zeleniny, hrušiek, jabĺk, banánov či ich kombinácie. Mnoho receptov v sebe spája chuť zeleného čaju a mandľového mlieka doplneného ovocím, avšak táto alternatíva nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia intoleranciou na mliečne výrobky alebo laktózu.

Kávové smoothie

Existuje aj druhá, rovnako obľúbená alternatíva spojenia kofeínu a smoothie nápoja. Je to káva. Šálka tmavej kávy sa tiež dá použiť pri príprave smoothie , ale tu sa do popredia pred vitamínmi dostáva skôr pôžitok zo spojených chutí.

Na odľahčenie preto uvádzam na záver recept na prípravu veľmi chutného kávového smoothie nápoja, ktorý sa dokonale hodí ako dezert na nedeľné popoludnie. Ale samozrejme, nielen vtedy. :)

  • šálka kávy

  • kokosové mlieko podľa chuti

  • banán

  • čokoláda s vysokým obsahom kakaa (jemne nastrúhaná, ktorá sa dá použiť aj na ozdobenie)

O účinkoch kofeínu si prečítajte v našom článku Kofeín náš každodenný! Koľko šálok kávy denne si môžeme dovoliť?

Krásne obrázky s tématikou smoothie od našej talentovanej autorky nájdete aj na instagrame @smoothie_motivation!

zelený čaj