Zamatová óda na čaj

Čaj

Ó, čaj! Ten blahodarný mok mnohorakej chuti! U nás sa pije väčšinou horúci, niekto ho rád s cukrom a niekto bez cukru, v Anglicku s mliekom, v Amerike s ľadom. V Japonsku sa teší veľkej úcte i vďaka svojej rituálnej forme prípravy. V minulosti považovaný iba za liek a neskôr vzácny dar pre aristokraciu. V Indii sa určitý druh čaju dokonca považuje za posvätný.

Je čaj hodný takejto úcty? Poďme spolu bližšie preskúmať jeho účinky. Čierny, zelený, biely, bylinkový, ovocný, kvetinový a tie ich nekonečné kombinácie! Avšak, čo ste možno nevedeli, je fakt, že za pravý čaj sa považuje len ten, ktorý obsahuje zelené čajové listy. Na základe rôzneho spracovania týchto listov sa čaje delia na čierne, zelené, biele a tzv. oolong. Čaj, ako už určite viete, obsahuje kofeín a antioxidanty. Kofeínová zložka v čaji prispieva k zvýšenej pozornosti človeka, úbytku váhy a urýchleniu metabolických procesov v tele. Antioxidanty chránia bunky pred starnutím a poškodením voľnými radikálmi. Môžu mať ochranný efekt pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, či diabetom a niekoľko štúdií dokázalo pozitívne účinky čajových antioxidantov na zdravie ľudskej pokožky.

Po pridaní rozličných byliniek ako materina dúška, žihľava alebo podbeľ sa pridáva jeden pozitívny účinok za druhým. Bylinkové čaje môžu slúžiť napr. na podporenie imunity, vyliečenie nachladnutia a kašľu, navodenie pozitívnej mysle, či pokojnejšieho spánku, dopomôžu zbaviť sa obličkových kameňov, podporia žalúdočné trávenie a mnoho iných. Sypaný čaj sa stáva čoraz obľúbenejším ako ten balený (sáčkový) a to je dobre. Na sypanom čaji hneď vidno, či je kvalitný. Neskrýva sa za sáčok. Sypané čaje neobsahujú žiadne umelé arómy, no napriek tomu rozvoniavajú nádherne. K tomu majú prirodzenú chuť skutočného čaju, bez dochucovadiel. Taktiež sa vyhnete všetkým nebezpečným látkam, ktoré sú v balených čajov.

Ak je pre vás sypaný čaj pridrahý, nezúfajte. Vyberte sa na dedinu, na lúku alebo do lesa a poobzerajte sa po bylinkách. Tie starostlivo vysušte na slniečku a máte postarané. Zdravý bio čaj je pripravený. Nezabudnite si ho vychutnať v pokoji – vtedy sa určite dostavia minimálne relaxačné účinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *