Na ten pocit, keď by si niekoho najradšej zabila…si daj vitex jahňací

vitex

Bolí vás celé telo, ste nafúknutá, všetkých navôkol neznášate, neviete sa ani vyspať a sladkosti zacítite na kilometre ..áno áno, obľúbená každomesačná návšteva u väčšiny žien. Počuli ste už, že podľa štúdii Dr. Kathariny Dalton, je polovica ženskej kriminality spáchaná 4 dni pred a počas menštruácie? Náhoda? Toto obdobie bolo dlho podceňované, no prečo sa ďalej trápiť, keď to ide aj inak?

Hoci existuje mnoho štúdii, stále nie sú celkom objasnené dôvody predmenštruačného syndrómu. Vieme, že sa jedná o hormonálnu nerovnováhu a to konkrétne zvýšenie hladiny estrogénov a zníženie progesterónu. Naša náladovosť, pocity úzkosti, depresia, migréna..za tieto symptómy je zodpovedný nedostatok serotonínu. Za citlivosť prsníkov môže zvýšená produkcia prolaktínu, hormónu, ktorého hlavnou funkciou je tvorba materského mlieka. Naopak endorfíny, kontrolóri bolesti, si v tomto období berú dovolenku, čo znižuje náš prah bolesti.

Vitex je vhodný aj v prípade nepravidelnej menštrácie. Dokonca existuje niekoľko štúdii, ktoré popisujú jeho pozitívne účinky pri ženskej neplodnosti

Pýtate sa, čo na to prírodná fytoterapia? Odpoveď je vitex agnus castus, kúsok nádeje mnohých utláčaných mužov. :)

Vitex jahňací ma svoje korene v centrálnej Ázii, nájsť sa však dá aj vo vlhkom prostredí okolia Stredozemného mora. Tento krík z čeľade železníkovitých je už od stredoveku známy svojimi čarovnými plodmi, ktorých extrakt mnísi používali na potlačenie svojich sexuálnych túžob. Dnes už ale vieme, že tieto plody obsahujú kombináciu pre nás, dámy, veľmi užitočných aktívnych látok. Konkrétne, za najdôležitejšie sa považujú iridoidy, flavonoidy a esenciálny olej. Ich čaro spočíva v snahe vyrovnať našu hormonálnu hladinu a to znížením sekrécie prolaktínu, zodpovedného za tlak a bolesti prsníkov, a stimuláciou produkcie progesterónu v luteálnej fáze menštruačného cyklu. Bonusom je ich účinok na opioidné receptory. Nie je veľmi intenzívny, no zmiernenie bolestí je vždy vítané. Flavonoidy navyše pôsobia utišujúco na nervový systém.

Vitex je vhodný aj v prípade nepravidelnej menštrácie. Dokonca existuje niekoľko štúdii, ktoré popisujú jeho pozitívne účinky pri neplodnosti žien, samozrejme len v prípade ak je príčinou alterácia práve v luteálnej fáze cyklu. Rovnako sa odporúča zaliať si čaj pri problémoch s pubertálnym akné.

Ak neberiete žiadne lieky, vedľajších účinkov sa neobávajte. Veľmi výnimočne sa môžete stretnúť s ľahkými gastro-intestinálnymi problémami. Preto sa odporúča jeho administrácia, v akejkoľvek forme (kapsule, čaj..), vždy až po jedle.

Rozhodne však nesiahajte po tejto voľbe ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú koncentráciu dopamínu. Rovnako je nevhodná kombinácia s hormonálnymi liekmi, ako napríklad antikoncepčné tabletky či náplasti. A ako vo väčšine prípadov, ani vitex sa neodporúča tehotným ženám a ani počas kojenia, kde zníženie proklaktínu obmedzí tvorbu mlieka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *