Vieš aké vajíčka znáša šťastná sliepka?

vajíčka

Pokiaľ si už aj ty niekedy stál v obchode pri regáli s vajíčkami, určite si sa pozastavil nad rozdielom cien zdanlivo rovnakých vajec. Ak sa nelíšili veľkosťou, farbou, ale len cenou, pričom by si si za jeden kus drahšieho vajíčka dokázal kúpiť až desať kusov toho lacnejšieho, vedz, že sa tu nikto nezbláznil.

V jednej ruke totiž držíš vajíčka od šťastnej a spokojnej sliepky a v ruke druhej od sliepky, ktorá svoj život prežila pravdepodobne zavretá v klietke a nikdy slnko nevidela.

Vajíčka sú bežnou súčasťou každej domácnosti a je veľká pravdepodobnosť, že sa práve teraz nachádzajú aj v tvojej chladničke. Každé z tých vajíčok je podľa normy označené kódom. Čo vlastne znamená celý kód si vysvetlíme rovno na príklade:

2SKKE13

V našom prípade prvá číslica 2 označuje, že vajíčko je z podstielkového chovu, zvyšok kódu presnejšie uvádza chovnú stanicu. SK znamená, že chov sa nachádza na území Slovenskej republiky, KE v Košiciach a 13 udáva číslo chovu. Sliepky znášajúce vajcia, odborne nazývané nosnice, legislatíva dovoľuje chovať štyrmi spôsobmi.

0 – ekologický chov

1 – voľný chov

2 – podstielkový chov

3 – klietkový chov

Už teda asi tušíš, v ktorom chove sa nachádza naša šťastná sliepka :)

Ekologický chov

V tomto prípade musia mať nosnice prístup k voľnému výbehu celý deň. Pre jednu sliepku musí byť vo výbehu priestor 4 m2, pričom podstielka aj bidielka musia byť vo vnútorných priestoroch, čiže kuríne a bývať tam môže maximálne 12 nosníc na 1 m2. Sliepky sa kŕmia len bio potravou a celé to musí byť v ekologickom poľnohospodárstve.

Voľný chov

Tento chov je skoro totožný s ekologickým chovom, avšak výbeh ktorý majú k dispozícií po celý deň je pokrytý prevažne vegetáciou. Vo výbehu sa môže nachádzať maximálne 2500 nosníc na 1 hektár.

Podstielkový chov

Predstavuje chov sliepok vo veľkých halách bez klietok. Plocha haly je pokrytá hoblinami, slamou alebo rašelinou. V podstielkovom chove sa môže nachádzať 9 sliepok na 1 m2 a nosnica musí mať pre seba 15 cm bidielka.

Klietkový chov

Tento chov sa delí ešte na – neobohatené klietky a obohatené klietky.

Neobohatené klietky

550 cm2 tvorí priestor klietky pre jednu sliepku. Pre tvoju predstavu, je to ešte menej ako plocha papiera o veľkosti A4. Klietky sú uložené v radoch maximálne tri na sebe. Sliepky sa v tomto prípade nemôžu naťahovať, hrabať, mávať krídlami. Znášanie vajec podporuje svetlo, ktoré na nich svieti 17 hodín denne.

Obohatené klietky

Klietka nesmie byt menšia ako 2000 cm2 a jedna sliepka musí mat priestor o ploche 750 cm2 a 15 cm bidielka. Nosnice sú kŕmené kŕmnymi zmesami počas jedného roka. Potom sú vyskladnené a usmrtené.

Od 1. januára 2012 je v celej EU zakázaný chov v neobohatených klietkach.

Čo ty na to? Trochu nechutné že? Ak som ťa stále nepresvedčil o šťastí sliepok, mal by si vedieť, že sliepkam z klietkového chovu dokonca synteticky prifarbujú žĺtka, keďže vajíčka z tohto chovu ich majú svetlej farby. Preto sa zamysli pred regálom s vajíčkami, ktorý chov podporíš. Ver, že šťastnejšia sliepka má zdravšie vajíčka :)

O autorovi: Róbert Lelko

V dobe, keď je trh presýtený "zaručenými" informáciami, chceme projektom evýživa.sk priniesť medzi ľudí hlavne kvalitné a hodnotné články. Mojou špecialitou sú najmä menej odborné príspevky a rozhovory. Milujem cestovanie, kávu, spánok, knihy a nákup zeleniny a ovocia na trhoch :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *