Tomáš Sučik: „Studenou sprchou odháňam všetky choroby!“

Mladý slovenský spevák Tomáš Sučik odkazuje všetkým ženám, aby sa vykašlali na chudnutie. S jeho novým singlom ti prinášame rozhovor o jeho fitness skúsenostiach, nazreli sme do jeho chladničky a spoločne sme zhodnotili trendy v zdravej strave.

Tomáš Sučik je známy ako bývalý semifinalista Hlasu Československa a semifinalista Československej Superstar. Jeho meno sa spája aj s pesničkovou súťažou Košický Zlatý Poklad. Spolupracuje napríklad aj s Mariánom Čekovským, ktorý mu do jeho nového singlu nahral klávesy. Popri spievaní venuje všetok voľný čas svojmu jeden a pol ročnému synovi a manželke Monike.

Nazdar Tomi! Obligátna otázka, čo si už dnes jedol? :)

Ahoj! Po prebudení som sa výdatne napil vody. Deň som začal broskyňami a hroznom, ktoré mi babka poslala zo záhrady. Na obed sme mali zeleninovú polievku a ryžu s kuracím mäsom. Nevynechal som ani dezert a to brusnice v bielej čokoláde.

Z babkinej záhradky vravíš? Uprednostňuješ teda doma vypestované ovocie a zeleninu?

Áno jasné! BIO jednoznačne. Mrkva, paprika, paradajky, všetko z babkinej záhradky. Večer jedávam už len zeleninu. Keď cítim, že na mňa niečo „lezie“, snažím sa to ešte kombinovať s cesnakom. Namiesto antibiotík sa jedným strúčikom denne dokážem dostať z choroby skôr, než vypukne.

Mojou najväčšou slabosťou je zmrzlina a sladkosti!

Čiže takto nejako vyzerá tvoj každodenný jedálniček?

Základ môjho dňa tvorí ovocie a zelenina. Mäsu sa snažím vyhýbať, ale zase nie úplne. Nechcem tým povedať, že som vegán. Doprajem si ho tak raz alebo dvakrát do týždňa. Snažím sa, aby moja strava bola čo najpestrejšia. Keďže v ovocí a zelenine sa nenachádza veľa bielkovín, snažím sa ich dopĺňať orechmi, kešu orieškami, makom, kokosom či ovsenými vločkami.

Aká je tvoja slabosť a zároveň tvoje najobľúbenejšie jedlo?

Mojou najväčšou slabosťou je zmrzlina a sladkosti! Napríklad tie dnešné brusnice v bielej čokoláde. Sladkosti sú najhoršie, lebo tie ma dokážu často zlomiť. Najobľúbenejšie jedlo úplne zo všetkých je v môj hriešny deň a teším sa naňho aj týždeň dopredu. Je to pizza s colou 😆 Jednoducho si neviem pomôcť. Milujem tú chuť.

Čo vo vašej kuchyni zaručene nesmie chýbať?

Kokosový olej, strúhaný kokos, ovsené vločky, veľa ovocia a zeleniny, napríklad: cvikla, mrkva, paprika a paradajky. Ovocie samozrejme podľa ročného obdobia zo záhrady. Jablká, hrušky, broskyne…

Tomáš Sučik

Je vaša domácnosť eco-friendly? Snažíte sa odpad recyklovať?

Určite sa snažíme triediť sklo, papier a plasty. Dokonca, keď máme cestu k babke, nosíme odpad aj do kompostu.

Pred nedávnom som sa vrátil z Chorvátska, kde som si vyskúšal systém zálohovania, ktorý okrem pivných fliaš zahŕňal aj sklenené fľaše z iných nápojov, pet fľaše a dokonca aj plechovky. Myslíš, že by to mohlo fungovať aj u nás na Slovensku alebo si náš národ ešte tento typ zmýšľania nevyvinul dostatočne na to, aby bol schopný niesť tento zelený kríž?

Mentalita nášho národa je bohužiaľ taká, že si na všetko veľmi ťažko zvykáme. Čo sa týka tejto problematiky, sme aj dosť pohodlní. Preto v blízkej dobe nevidím perspektívu na to, aby sa to zrealizovalo. Avšak pomaly sa aj Slováci začínajú v týchto otázkach hľadať. Záleží od toho, ako si to ľudia začnú uvedomovať. Myslím, že z hľadiska polohy našej krajiny vo vnútrozemí si to globálne otepľovanie a hlavne znečistenie prírody uvedomujeme menej ako krajiny s moriami a oceánmi.

Toto leto si sa ako účinkujúci zúčastnil na zopár lokálnych festivaloch. Ako vyzerá strava vystupujúcich? Vedia sa kvalitne najesť pred a po vystúpení, poprípade občerstviť?

Väčšinou sa podáva slovenská klasika – guláš. Výdatná teplá a sýta polievka s kusmi zemiakov, zeleniny a mäsa. Veď to každý pozná. Pitný režim je samozrejme striktne dodržiavaný minerálnymi vodami. Určite sa nestarajú o to, kto je vegán a kto sa zdravo stravuje, no vedia sa postarať o to, aby mal každý pocit plného žalúdka :)

Kondíciu si najviac udržujem otužovaním. Sprchujem sa stále iba v studenej vode a odvtedy ma obchádzajú všetky choroby.

Čo sa týka návštevníkov, myslíš, že súčasný trend zdravej stravy zasahuje pomaly aj na festivalové stánky alebo je to stále len o cigánskej do žemle a klobáse s dvoma krajcami chleba?

Toto je asi tradičné festivalové jedlo, ktoré si drží svoju pozíciu na každom podujatí. Jednak sa to spája s tým, že človek, aj keď žije zdravšie a dáva si pozor na stravu, na festivaloch zhreší. Neviem však, ako to funguje na veľkých festivaloch v publiku, kedže sa pohybujem len v backstage-i a bezprostredne po vystúpení odchádzam domov za rodinou. Predpokladám, že tam sa nájde napríklad aj vegánsky stánok.

Kolega René pripravuje článok o priamej zodpovednosti rodičov za obezitu detí. Si hrdý otec malého Igiho. Myslíš, že je to tvrdenie pravdivé? Čo vravíš na dnešné stravovacie návyky detí a vlastne aj rodičov, ktorí ich kŕmia všemožne?

Úplne s tým súhlasím. Sám vidím, ako sú ľudia časovo vyťažení a deti to zneužívajú, keď zistia, že im rodičia za pocit kľudu doprajú hocičo. Takto to pri deťoch funguje aj so sladkosťami. Potom už je ťažko naučiť dieťa na zeleninu a ovocie. U nás je to ale založené čisto na zelenine a ovocí. Sladké mu nedávame vôbec, aby si na nich nenavykol. Samozrejme, že do určitej miery za dnešnú hyperaktivitu detí môžu práve sladkosti a cukor, ktorý je v jednej dávke enormný. Naši starí rodičia neprijímali cukor v takom množstve ako my dnes. Deti sa s tým inak ako hyperaktivitou a samozrejme obezitou nevedia vysporiadať.

Tvoj syn vzhľadom na vek ešte nešportuje, no určite vieš akým smerom sa budete v tomto uberať.

Ja som hral desať rokov futbal, preto by som bol rád, aby aj on smeroval k tomuto športu. Momentálne ho lopta baví, uvidíme ako to bude ďalej. Na druhej strane, ak by sme mali spojiť umelecký smer so športom, tak by to mohol byť tanec. Breakdance, hiphop alebo niečo takéto. Chcel by som z neho mať Channinga Tatuma z filmu Let`s Dance. 😆 Samozrejme dúfam, že ho bude ťahať aj ku gitare, ktorú obľubuje už teraz a dokonca už cíti aj rytmus.

V tvojom klipe sa prezentuješ skoro dokonalým sixpackom. „Skoro“ vravím len preto, aby si nepoľavil v tréningu. 😊 Na svoj fanpage sem tam postneš aj foto z posilňovne. Hrdelne sa biješ do hrude, že si za 15 rokov, čo cvičíš nesiahol na žiaden doplnok výživy. Dokonca ani proteínový nápoj. Haters gona hate. Aké je teda tajomstvo úspechu a ako reaguješ na ľudí, ktorí ti toto nechcú veriť?

Už odmalička ma fascinovali herci ako Hulk Hogan a Jean-Claude Van Damme. Vždy som túžil vyzerať tak vypracovane ako oni. Preto som sa pýtal deda a otca ako to dosiahnuť. Ukázali mi zopár cvikov a začal som cvičiť. Ako malého chlapca ma nezaujímala strava a doplnky.

Keď som mal trinásť rokov, na základnej škole mi spolužiak poradil, aby som začal kľukovať. Začal som dvadsiatimi denne. Keď som mal sedemnásť rokov, robil som päťsto až tisíc denne. Samozrejme to záležalo od času. V lete som robil viac ako inokedy a mal som to rozdelené na série. Kľuk je považovaný za komplexný cvik, takže som ním vedel precvičiť skoro všetko. Neskôr, keď som videl ako niektoré partie zaostávajú, vypracoval som si vlastný tréningový plán.

„Nám chlapom sa na ženách najviac páčia krásne ženské tvary ako zadok a prsia. My muži sme jednoduché stvorenia. Máme radi “krv a mlieko”, ako sa vraví.

Asi v mojej dvadsiatke sa okolie začalo silne zaoberať doplnkami, tak som sa o to začal zaujímať tiež. Ako študent som však na to nemal peniaze a preto som zisťoval ako prijať všetky potrebné látky v strave. Vypracoval som si detailný jedálniček a snažil som sa dodržiavať presné hodnoty denného príjmu bielkovín a iných látok, ktoré som zistil v obyčajnej Zdravovede (Zdravoveda je odborná 816-stranová kniha, komplexne zameraná na zdravie človeka, pozn. red.) Takto som sa stravoval dva roky a pribral som asi pätnásť kíl. Napokon ma to jednotvárne stravovanie prestalo baviť a prestal som bielkoviny počítať. Vtedy som prešiel na vegánsku stravu a bielkoviny som začal prijímať v malom množstve. Očakával som rapídne schudnutie, no boli to iba tri kilá, ktoré sa mi časom vrátili naspäť. Tu sa mi potvrdilo, že pre udržanie svalovej hmoty nie je potrebné až také množstvo bielkovín na kilogram, ako udávajú výrobcovia doplnkov. Uznávam teóriu, že telo si siahne na sval až po 24 hodinách bez jedla. Veď aj z hľadiska prežitia v prírode si vyčerpaný a vyhladovaný človek ľahšie uloví potravu, keď sa telo zbaví najprv tuku ako svalov, ktoré sú pre lov dôležité. Posledný rok si teda dávam pozor iba na to, aby som mal pravidelnú stravu a pitný režim. Jem v podstate iba vtedy, keď cítim že som hladný. Stále to hovorím z pohľadu nadšenca posilňovania ako športu, nie ako bodybuildera, ktorý sa venuje príprave na profesionálnej úrovni.

Tomáš Sučik

Hovoríš o dodržiavaní pitného režimu. Existuje teória, že aj pitný režim je postavený na marketingu spoločností, ktoré vyrábajú minerálky a pet fľaše. Aký máš na to názor?

Na toto ti jednoznačne neviem odpovedať. Som človek, ktorý skúša všetko. Áno, je pravda, že tri litre, ktoré sú predpísané ako denný pitný režim, sú mi častokrát veľa. Niekedy mám pocit, že potrebujem ďaleko menej vody.

Keď sa ešte vrátim k posilňovaniu, čo vravíš na rýchlo-kvasených kulturistov?

Dosť často zažívam, že mi ľudia na margo mojej postavy a dlhého času, ktorý som venoval posilňovaniu, neveria. Niektorí to hneď zhodnotia tak, že oni by to dosiahli za pol roka a nie za jedno desaťročie alebo ma zaradia presne do skupiny rýchlo-kvasených, ako si ich nazval. Prvá vec, čo sa ťa dnes chalani opýtajú, nie je akým tréningom si dosiahol svoje výsledky, ale „čo berieš?“. Dosť ma to mrzí, ale človeku niekedy nevysvetlíš.

Akým ďalším športom sa udržuješ v kondícií?

Pred časom som si zvykol aj zabehať, ale odkedy máme syna tak s ním absolvujem každý deň dlhé prechádzky. Sem-tam si chodím aj zaboxovať. Najviac však moju kondíciu udržuje otužovanie. Sprchujem sa stále iba v studenej vode. Odkedy sa otužujem, obchádzajú ma všetky choroby.

Na našom webe sme pred časom písali o proteínovej bombe červíkoch Witchetty Grub, čo sú larvy s vysokým obsahom bielkovín. Ak by boli jednoducho dostupné aj u nás, zaradil by si niečo tak extravagantné do svojho jedálnička?

Určite! Som typ, ktorý rád skúša niečo nové. Ešte stále je to prírodná forma, aj keď mi je to trochu odporné, vedel by som si to nejakým spôsobom pripraviť a zjesť to. 😊

Naberáš informácie o zdraví a posilňovaní práve z internetu? Internet je preplnený rôznymi „zaručenými“ informáciami. Každý sa bije do hrude, že práve jeho spôsob je ten správny. Ako teda selektuješ informácie?

Internet je v súčasnosti jediný zdroj mojich informácií. Selektujem ich podľa môjho logického uváženia a dlhoročných skúseností, ktoré mám. Následne nové informácie skúšam práve na sebe. Nie všetko totiž platí na každého a nie všetci si to uvedomujú. To čo platí na mňa, nemusí platiť na teba. Preto všetko v medziach normy skúšam práve na sebe a časom to vyhodnocujem.

Ak by si zhodnotil starostlivosť ľudí o svoje zdravie, kde podľa teba robia najväčšiu chybu?

Práve v týchto informáciách. Ľudia si podľa mňa nevytvárajú dostatočne široký prehľad a nevedia selektovať informácie. Zvyknú si vyberať tú „zaručenú“ najľahšiu cestu, ktorá častokrát neprináša výsledky a to ich potom sklame natoľko, že už nemajú chuť pokračovať ďalej.

Rozviň nám trošku tú hlavnú ideu, ktorú hlásaš vo svojej novej skladbe :)

Skladba vôbec nenavádza ženy, aby sa o seba prestali starať. Spomínam tam črty, ktoré sa nám chlapom na ženách najviac páčia. Krásne ženské tvary ako zadok a prsia. My muži sme jednoduché stvorenia. Máme radi „krv a mlieko“, ako sa vraví. Stretávam sa s tým, že ženy svoju postavu často podceňujú a súťažia hlavne medzi sebou o to, ktorá vyzerá lepšie, kdežto pre nás chlapov sú už dávno dokonalé. Niektoré fitnesky to však až veľmi preháňajú a s prehnaným cvičením strácajú práve tu ženskú krásu, ktorá nás chlapov najviac priťahuje. Netvrdím, že by ženy mali prestať cvičiť. Je super, ak sa žena o seba stará a spevňuje svoju postavu. No myslím, že je problém nájsť tu zlatú strednú cestu, kedy je ešte žena ženou. Problém dnešnej doby vidím aj v tom, že ľudia sa starajú o seba a cvičia najmä kvôli okoliu. Áno, je prirodzené, že sa chceme páčiť, ale doba selfie, lajkov a hladkania svojho ega posunula tieto hranice do takých výšin, kedy to viacerí nerobia hlavne kvôli sebe, ale doslova kvôli ľuďom, ktorí im vo viacerých prípadoch môžu byť ľahostajní.

Čo sa týka tvojej umeleckej kariéry, čo pripravuješ pre svojich fanúšikov ďalej?

Do konca roka mám pripravených ešte zopár skladieb. Najbližšia s názvom „Božský Zlý“ by mala vyjsť v októbri. Bude to paródia na telenovelu, opäť vo veselom funky štýle. Na budúci rok by som chcel vydať svoj prvý sólový album.

Tomi, ďakujem za vyčerpávajúci rozhovor a prajem ti veľa úspechov v tvojej kariére.

Ja ďakujem tiež a čitateľom Vášho webu prajem čo najviac radosti z hodnotných článkov :)

Nakoniec si vychutnajte spomínanú Tomášovu skladbu:

Foto: Tomáš Sučik

O autorovi: Róbert Lelko

V dobe, keď je trh presýtený "zaručenými" informáciami, chceme projektom evýživa.sk priniesť medzi ľudí hlavne kvalitné a hodnotné články. Mojou špecialitou sú najmä menej odborné príspevky a rozhovory. Milujem cestovanie, kávu, spánok, knihy a nákup zeleniny a ovocia na trhoch :)