Exotická superpotravina vs. poklad z našej záhrady II.

chia

Po prvom dieli, v ktorom sme vám odhalili nutričné rozdiely acai a čučoriedok, sa v dnešnom porovnaní proti sebe stretnú chia semienka, ktoré sa v posledných rokoch stali obrovským hitom medzi milovníkmi zdravej stravy, zatiaľ čo na druhej strane ringu budú stáť semienka ľanové, často opomínaný, no svojim zložením veľmi zaujímavý obilný produkt.

Chia

chia

Vitamíny: Semienka chia sú bohaté na B vitamíny a to najmä thiamín (B1) a niacín (B3). V menšom množstve obsahujú aj kyselinu listovú (B9) a riboflavín (B2). 

Minerály a stopové prvky: V chia sa kĺbi skutočne široké spektrum najrôznejších bioprvkov. Sú výborným zdrojom fosforu, horčíka, mangánu, medi, vápnika a železa. Obsahom fosforu dokonca patria medzi najbohatšie prírodné zdroje, keď len približne 40 gramov chia semienok pokryje vašu dennú potrebu.

Antioxidanty: Medzi najviac obsiahnuté antioxidanty v chia semienkach patrí kyselina kávová, ktorá dokáže veľmi účinne eliminovať hubový jed aflatoxín, obsiahnutý napríklad v arašidoch. Ďalej to je prírodné antihistaminikum kvercetín a rovnako tak jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov, kyselina ferulová. Jej účinky sa uplatňujú najmä pri ochrane kože pred UV žiarením.

Ďalšie účinky: Chia semienka majú extrémne nízky glykemický index, vďaka čomu pomáhaju veľmi účinne regulovať krvnú hladinu cukru. Na tomto mechanizme sa podieľa aj vysoký obsah vlákniny, ktorá taktiež napomáha správnemu tráveniu a zlepšuje metabolizmus cholesterolu. Veľmi dôležitou zložkou chia je kyselina alfa-linolenová, patriaca medzi omega-3 mastné kyseliny, ktorá vďaka protizápalovému pôsobenie napomáha znižovať krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych ochorení. Podľa niekoľkých štúdií slúži ako prevencia rakoviny hrubého čreva a prostaty.

Ľanové semienka

ľanové semienka

Vitamíny: Ľanové semienka obsahom vitamínov vôbec nezaostávajú, ba dokonca chia jasne prevyšujú. Okrem širokej palety B vitamínov (B1, B2, B3, B5, B6, B9), sú skvelým zdrojom vitamínu E. Obsah thiamínu a vitamínu E v 100 gramoch semienok dokonca hravo pokryje ich dennú potrebu.

Minerály a stopové prvky: Minerálnou škálou sa ľanové semienka dosť podobajú chia. Prevláda obsah horčíka, mangánu, medi a vápnika. Rozdielom je najmä chýbajúci fosfor a mierne vyšší obsah železa.

Antioxidanty: Očnú sietnicu chránia pred poškodením  voľnými radikálmi luteín a zeaxantín, silné antioxidanty z radu karotenoidov. Ľanové semienka obsahujú aj fytoestrogény lignány, ktoré okrem vysokej antioxidačnej kapacity disponujú protirakovinovými účinkami. Lignány sa pre svoje účinky podobné estrogénom využívajú u žien po menopauze, kde pomáhajú regulovať hormonálnu nerovnováhu.

Ďalšie účinky: Ľanové semienka dokonca patria medzi najlepšie prírodné zdroje kyseliny alfa-linolenovej. Obsahujú aj ďalšie zlúčeniny z radu omega-3 mastných kyselín, ako kyselina linolová alebo arachidonová, čo robí z ľanových semienok jeden z najlepších nástrojov pre boj s cholesterolom a vysokým tlakom. Rovnako aj tu nájdeme zvýšený obsah vlákniny, no a za zmienu určite stojí aj 18 gramov bielkovín v 100 gramoch semienok. Ľanové semienka, ale rovnako tak chia, môžu bez obáv do svojho jedálnička zaradiť celiatici, pretože obe potraviny sú bezpečene bezlepkové.

 

Verdikt: Náš prehľad jasne ukázal, že aj napriek silnej marketingovej glorifikácií našli populárne chia v ľanových semienkach silného súpera, ktorý ich po mnohých stránkach dokonca predčil. Preto aj napriek tomu, že ste fanúšikom exotických chia semienok, neváhajte siahnuť po ich ľanovej alternatíve. Jediné, čo to pocíti, bude vaša peňaženka, pretože zatiaľ čo 500g kúpite v priemera za 5 eur, ľanové semienka bez problémov zoženiete za polovicu tejto ceny.

O autorovi: Emil Kaltoš

Pracujem ako barista v miestnej kaviarni, no svoj život som zasvätil poznatkom o zdravej výžive. Už od strednej školy ma baví písanie a tvorba zaujímavých úvah. Milujem internet a selektovanie zaujímavých informácií. Som rád, že môžem prispievať na tento web a myslím, že keď skĺbim všetky moje záľuby, prinesiem pre evýživa.sk hodnotné články.