Smoothie nie je diéta, smoothie je životný štýl

Zásadné zmeny v stravovaní by nemali prichádzať zo dňa na deň. To je reč nielen odborníkov, ale i nášho tela. Vystavovať organizmus a najmä naše trávenie priveľkým rozdielom v strave z večera do rána môže v konečnom dôsledku priniesť viac problémov než úžitku.

Zmeny v stravovaní bývajú častým výsledkom novoročných predsavzatí, keď sme zrazu plní odhodlania zreformovať svoj životný štýl, schudnúť pár kíl,  vyzerať a cítiť sa lepšie. Nič nie je nemožné a aj tieto zaumienené ciele sú dosiahnuteľné,  pokiaľ zmeny prichádzajú postupne. Urobiť radikálny krok zo dňa na deň má za následok, že sa cítime horšie, viac hladní, unavení či vystresovaní. Kladné výsledky zmeneného životného štýlu sa dostavia len tým, ktorí to vydržia niekoľko dní, kým sa telo vysporiada so zmenami a zvykne si na nový nútený režim. Táto skupinka ľudí, ktorá úspešne dobehne do cieľa sa teší z účinkov zmenenej stravy, býva spravidla len zlomkom celkového počtu, nakoľko väčšina drastické diéty vzdá a vráti sa radšej späť k pohodlnému nezdravému stravovaniu.

Zaradiť do svojho jedálnička smoothie nápoje nie je považované za diétu, ale za spestrenie stravy a najmä doplnenie chýbajúcich vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny

Každý snáď už skúsil nejakú tú formu diéty. Delená strava, vegetariánstvo, niekoľkodňové diéty, bielkovinové diéty, mrkvové, ovocné… diéty od výmyslu sveta.  Aj ja som si tým prešla a zodpovedne môžem povedať, že nič nefungovalo. Telo, ktoré je zvyknuté na neustály prísun energie, na chuť rôznorodej stravy bez obmedzení,  na mäso, mlieko či sladkosti, si veľmi ťažko zvyká na zmeny a odvážne si dovolím tvrdiť, že sa im priam až bráni. Čo tak nechať diéty diétami a skúsiť svoje stravovanie prehodnotiť z opačného pohľadu – pred otázkou váhy uprednostniť otázku ako by som mohol byť zdravší? Odpoveďou sú, ako inak, smoothies.

Zaradiť do svojho jedálnička smoothie nápoje nie je považované za diétu, ale za spestrenie stravy a najmä doplnenie chýbajúcich vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny. Smoothie je životný štýl, ktorého osvojenie a denná konzumácia zmení váš život od základu. Je len potrebné k nemu pristupovať zodpovedne a pravidelne, a verte či nie, výsledky sa dostavia samé.

smoothie

Najideálnejší spôsob ako objaviť všetky výhody ukryté v smoothies na vlastnej koži, je ponechať svoje stravovacie návyky tam, kde sú a do jedálnička pridať smoothie nápoje. Ovocné, zelené, obohatené o semienka či oleje. To už je na chuti každého z nás. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať a zakrátko sa potvrdí možno i práve u vás fakt, že pre telo je príjemnejšie mať v žalúdku energiou nabitú zmes vitamínov z ovocia a zeleniny než vyprážaný rezeň.

Denné pitie smoothie nápojov popri bežnom stravovaní má už po pár týždňoch za následok:

 • prirodzený úbytok váhy v dôsledku upravenia trávenia

 • obmedzenie chuti do jedla, resp. zmenšenie porcií

 • obmedzenie chuti na kávu

 • prirodzene sa obmedzí chuť na nezdravé  jedlá (fast foody, vyprážané jedlá a pod.)

 • zlepšenie imunity (ľudia, ktorí pijú smoothie, bývajú menej často chorí, a to najmä v jesennom a zimnom období)

 • zvýšenie energie bez toho, aby človek musel siahať po energetických dopingoch, ktoré fungujú len krátkodobo

 • zlepšenie kvality vlasov, nechtov a v neposlednom rade nálady  :-)

Smoothie nápoje sú vhodnou voľbou pri stravovaní nielen vitariánov či vegetariánov, ale i flexitariánov. Nájsť sa medzi flexitariánmi nie je vôbec ťažké. To je presne ten pocit, keď sa nechcete zo dňa na deň vzdať mäsa, ale rastlinná strava je vám oveľa bližšia než tá živočíšna.

Flexitarián sa v porovnaní s vegetariánom nevzdáva vo svojom stravovaní mäsa, avšak spomedzi všetkých druhov preferujú najmä biele mäso (napríklad kuracie) či ryby.

Na záver recept vhodný pre vitariánov, vegetariánov, flexitariánov i všetkých ostatných vyznávačov zdravej stravy:

 • kúsok červenej hlávkovej kapusty

 • červená repa

 • hruška

 • banán

 • chia semienkasmoothie

Krásne obrázky s tématikou smoothie od našej talentovanej autorky nájdete aj na instagrame @smoothie_motivation!