Smoothie – nápoj zdravia, ako s ním začať?

smoothie

Jedno z najčastejších novoročných predsavzatí mnohých ľudí znie „schudnem“ alebo „začnem sa zdravšie stravovať“. Tiež ste si ho dali?

Dnešná doba nám ponúka veľa možností, z ktorých si môžeme vybrať aby sme dosiahli predsavzaté. Niekto začne chodiť cvičiť, iní prestanú večerať, mnohí zmenšujú svoje porcie či prehodnoducujú čo zjedia. Ale fenoménom súčasnosti sú aj smoothie nápoje. Smoothie je nápoj z rozmixovaného ovocia a zeleniny, častokrát doplnený semienkami rôznych druhov či olejmi. Smoothies sú vhodnou voľbou pre každého, kto potrebuje doplniť vlákninu, upraviť si trávenie či obohatiť jedálniček o čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré sú prírodným zdrojom energie a tá v každodennej rutine častokrát chýba.

V neposlednom rade sú smoothies jednoznačne vhodnou voľbou pri plnení novoročných predsavzatí týkajúcich sa životosprávy, nakoľko ich pozitívny vplyv je badateľný takmer okamžite. So všetkým však treba najprv správne začať, aby ste si to od samotného začiatku neznepríjemnili a nedosiahli opak požadovaného.

Pokojne si zmiešajte ovocie, ktoré máte radi a prípadne pridajte len práve tú zeleninu, na ktorú máte chuť.

Čo pre to urobiť? Na úvod je dôležité nepodceniť výber surovín do smoothie nápoja, pretože pokiaľ s ním začínate, podstatné je sa so smoothies najprv „skamarátiť“ a nie od prvého dňa riešiť koľko majú kalórií, či obsahujú všetko to zdravé, nebodaj si do nich hneď pridávať suroviny, ktoré neobľubujete. Pokojne si zmiešajte ovocie, ktoré máte radi a prípadne pridajte len práve tú zeleninu, na ktorú máte chuť. Vraví sa, že správny pomer ovocia a zeleniny zdravom smoothie nápoji sa pohybuje okolo 60:40. Avšak štúdie dokazujú, že čím viac zeleniny a (najmä tej listovej) sa v smoothie nachádza, tým je nápoj zdravší a plnší energie. 

Vraví sa, že správny pomer ovocia a zeleniny zdravom smoothie nápoji sa pohybuje okolo 60:40a. Avšak štúdie dokazujú, že čím viac zeleniny a (najmä tej listovej) sa v smoothie nachádza, tým je nápoj zdravší a plnší energie.

Tí, ktorí odmietajú súčasné trendy a nové smery v zdravom stravovaní si teraz určite pomyslia, že na to, aby doplnili energiu z ovocia a zeleniny si nemusia vyrábať žiadne smoothies a stačí zjesť všetko ovocie a zeleninu pekne očistené, pokrájané … a pritom to vôbec nie je pravda. Väčšina telu prospešných látok, ktoré ovocie a zelenina obsahuje, prejde našim telom bez toho, aby sme ich zužitkovali. Náš organizmus to jednoducho nestihne.

Bunková štruktúra ovocia a zeleniny sa dá narušiť len dvomi spôsobmi, aby sme z nej uvoľnili všetko to dobré. Varením a mixovaním. Pri varení sa o vačšinu uvoľnených vitamínov a enzýmov procesom ohrevu hneď pripravujeme, ale mixovaním sa dostávame k tomu, že ovocie a zeleninu prijmeme v podobe, ktorá je ľahko stráviteľná a navyše sú v nej zachované všetky vitamíny, enzýmy a najmä vláknina. Ak vás tento argument presvedčil, ideálne je začať jedným pohárom denne a s jednoduchými receptami, ktoré nebudú dráždiť tráviaci trakt, najmä ak na smoothie nápoje nie ste ešte zvyknutí.  

zelenina


A pre tých, ktorí potrebujú viac dôvodov prečo so smoothie začať:

 • smoothie je energeticky výdatný nápoj, ktorý zasýti organizmus a je vďaka svojej krátkej príprave vhodný napríklad na raňajky
 • zaradením do každodenného jedálnička smoothie upravuje a zlepšuje trávenie
 • jeho konzumácia predstavuje jednoduchý spôsob, ktorým sa dá pohodlne prijať denná dávka čerstvého ovocia a zeleniny s istotou, že živiny z plodov, listov, semienok či olejov bude využité v organizme naplno
 • smoothie nápoje obsahujú vysoký podiel vlákniny, ktorá zabezpečuje pomalý proces trávenia a počas neho sa živiny do krvného obehu uvoľňujú postupne a najmä rovnomerne, a teda hladina cukru v krvi je ustálená


O pomere surovín ako aj hustote výsledného nápoja rozhodujete vždy VY, treba len správne začať a ak smoothie nápojom prídete na chuť, verte či nie, už nebude cesty späť. Na záver uvádzam niekoľko inšpirácií.

Pre tých, ktorí so smoothie začínajú:

 • 1 banán
 • 2 mrkvy
 • 1 PL chia semienok
 • voda podľa potreby a požadovanej výslednej konzistencie

Pre tých, ktorí začínajú so zelenými smoothie nápojmi:

 • 2 hrste špenátu
 • 1 banán
 • semienka podľa chute (chia, ľanové, slnečnicové alebo iné)
 • voda podľa potreby

Pre tých, ktorí už smoothie nápoje poznajú a radi by ochutnali niečo nové:

 • polovica menšieho feniklu
 • 2 jablká
 • šťava z 1 citrónu
 • 1 ČL kôpru
 • voda podľa potreby


Krásne obrázky s tématikou smoothie od našej talentovanej autorky nájdete aj na instagrame
@smoothie_motivation!
smoothie