S ľubovníkom na púti za strateným štastím


Depresia
je v dnešnom uponáhľanom svete čoraz častejším zjavom. Mnoho z nás si ani neuvedomuje, že tie pocity, keď nemá nič zmysel, z dní sa pomaly vytráca farba a najjednoduchšie by asi bolo ostať celý deň v posteli, sú vlastne predzvesťou, či už prvotnými znakmi tohoto ochorenia.

Klinická depresia je ale veľmi vážny duševný stav, ktorý dokáže človeku doslova zničiť život. Prejavuje sa symptómami ako únava, nechuť do jedla, nespavosť, smutné či negatívne myšlienky, strata koncentrácie a záujmu o činnosti, ktoré boli dovtedy potešením. Vo vážnych prípadoch pacienti hľadajú východisko v samovražde. Pri pokročilejšej depresii netreba váhať ani na chvíľu a vyhľadať pomoc psychiatra. Avšak pri počiatočných stavoch, úzkosti či nervozite, vám ľubovník môže celkom účinne pomôcť.

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je jednoznačným šampiónom medzi bylinami, ktoré dokážu zlepšiť náladu. Táto rastlinka ma svoj pôvod u nás v Európe, pričom sa veľmi bežne vyskytuje aj v našich končinách. Má pekné sýtožlté kvety, ktorých lupienky obsahujú esenciálny olej vytvárajúci malé priesvitne miesta, vďaka čomu vzniklo označenie – perforatum.

Ako prakticky u všetkých farmaceuticky využívaných byliniek, aj ľubovník obsahuje viacero aktívnych látok zodpovedných za terapeutické účinky. Tie dva
najdôležitejšie, zodpovedné za antidepresívny efekt, sú považované hypericínhyperforín. Ich efekt spočíva v zvýšení dostupnosti noradrenalínu a serotonínu, čo je dosiahnuté najmä znížením ich spätného vychytávania. Hypericín aj hyperofín sú tiež blokátormi MAO (monoamínoxidázy), ktorá je zodpovedná za degradáciu oboch spomínaných neurotransmitérov po ich spätnom zachytení. Rovnako sa tieto látky dokážu spojiť s receptormi pre GABA a opioidy, ktorým sa pripisuje zodpovednosť za antidepresívny potenciál ľubovníka.

Z ľubovníka sa pripravuje čaj, ktorý si zakúpite vo väčšine lekární, ale účinnejšou a koncentrovanejšou formou sú tablety s jeho extraktom.  Ak sa rozhodnete práve pre túto terapiu, musíte byť trpezliví, pretože účinok sa nedostaví okamžite. V priemere ho je možné pozorovať po dvoch týždňoch od začiatku užívania a odporúča sa vytrvať 4 alebo dokonca až 6 týždňov. S vedľajšími účinkami vám veľa problémov nenarobí, keďže nie sú ani vážne a už vôbec nie časté. Môžu sa objaviť gastrointestinálne ťažkosti, u pacientov s citlivou pokožkou bola pozorovaná fotosenzibilizácia a preto si treba dávať pozor na slnečné žiarenie. Hoci s vedľajšími účinkami nenarobí veľkú maškarádu, ľubovník je známy svojim ovplyvňovaním pôsobenia iných liečiv, ktoré sa môže prejaviť jednak farmakodynamicky (modifikáciou efektu), ale aj farmakokineticky (modifikáciou koncentrácie v plazme). Tieto interakcie netreba brať na ľahkú váhu a určite sa dobre informujte pred tým, ako začnete ľubovník bodkovaný užívať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *