Ako prestať fajčiť? Môže vám pomôcť aj sladké drievko

sladké drievko

Snažíte sa prestať fajčiť? Najbližšie ak budete mať nutkanie siahnuť po cigarete, skúste ju vymeniť za kúsok koreňa sladovky. Efekt nebude len psychologický, naopak, korienok prečistí organizmus a výrazne znepríjemní chuť tabaku.

Glycyrrhiza glaba je u nás veľmi populárna bylina, no viac ju poznáme pod mnohými ľudovými názvami ako sladké drievko, lekorica, sladký koreň či pod binomickým názvom – sladovka hladkoplodná. Neviete o čom je reč? Ešte nikdy ste neochutnali čierny pelendrek? No vidíte, práve výťažok zo sladkého drievka tvorí základ tejto kontroverznej cukrovinky. Či už doňho hryziete s chuťou alebo odporom, zhrnieme vám tu, prečo by ste tak za istých okolností mali urobiť.

Zlepší vykašliavanie, podporí imunitu

Terapeutické účinky tohto prírodného liečiva sa pripisujú koreňu, medzi najdôležitejšie aktívne látky patria saponíny, konkrétne flavonoidy glycyrrhizín, ktorý má tiež na svedomí sladkastú chuť.

Ešte nikdy ste neochutnali čierny pelendrek? No vidíte, práve výťažok zo sladkého drievka tvorí základ tejto kontroverznej cukrovinky.

Ak máte ťažkosti s tráviacim traktom, potešia vás myorelaxačné, protizápalové a zásadotvorné vlastnosti, ktoré pomáhajú pri prevencii nadúvania, ale aj pri vážnejších črevných ochoreniach, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolititída. Je vedecky podložené, že sladovka znižuje syntézu kyselín a naopak podporuje tvorbu ochrannej mukózy v žalúdku, čím pôsobí preventívne proti vzniku vredov.

Pre vás, čo si radi vypijete, mám tiež dobrú správu. Glycyrrhizín ma totiž schopnosť chrániť našu pečeň. Dokázalo sa, že táto účinná látka napomáha uvoľňovaniu a následnému odstráneniu toxínov zachytených v pečeni a revitalizácií jej buniek – hepatocytov. Je teda veľmi vyhľadávanou ingredienciou pri očistných diétach.

Už spomínané protizápalové účinky vám uľavia aj pri dýchacích problémoch. Sladké drievko je v prírodnej medicíne často používané expektorans, napomáha pri vykašliavaní a zmierňuje zápal pri faryngitíde aj angíne.

Vyhľadávané nie sú len jeho antibakteriálne, ale rovnako tak aj antivírové schopnosti. Koreň sladovky pôsobí taktiež imunostimulačne, takže okrem toho, že nám pomôže patogén zahubiť, posilní našu obranyschopnosť. Siahnuť po ňom sa odporúča nie len pri chrípke či tuberkulóze, ale podľa niekoľkých štúdií dokonca oddiaľuje pokrok symptómov u pacientov postihnutých chorobou AIDS.

pelendrek

A chuť fajčiť je preč

Skúste namiesto zapálenia si cigarety žuvať pelendrek či koreň sladkého drievka. Žuvanie totiž prirodzene potláča chuť na cigaretu, pretože čiastočne ukája nutkanie spôsobené orálnou fixáciu, ktorá je typická pre väčšinu fajčiarov. Glycyrrhizín navyše vďaka svojim detoxikačným vlastnostiam prečisťuje organizmus a znepríjemňuje chuť tabaku, čo vás výrazne postrčí do boja proti závislosti.

Dobrý sluha, ale zlý pán

Sladkého drievka by sme si mali dopriať vždy len s mierou. Vedľajšie účinky sa zvyknú vo veľkej miere prejaviť až po 4 týždňoch jeho pravidelného užívania. Nadmerná konzumácia môže vyvolať bolesti hlavy, kŕče, pri priamom kontakte s rastlinou irituje pokožku. Vysoké dávky spôsobujú zachytávanie tekutín v tele, čím dochádza k vytváraniu opuchov hlavne na členkoch a zvyšovaniu krvného tlaku. Vyvarujte sa tiež kombinácii s prírodnými preháňadlami ako je Rešetliak Purshov a Kasia sennová. Sladovka totiž stimuluje vytváranie intestinálnej mukózy, čím zvyšuje terapeutický potenciál týchto liečiv.

Vy, budúce mamičky, si pelendreky držte pekne od tela! Sladké drievko totiž môže vyvolať predčasný pôrod, ba dokonca až potrat a taktiež ovplyvňuje reguláciu hormónov, preto, hoci v tomto prípade nie je dostatok štúdii, sa neodporúča ani počas dojčenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *