Pivné kúpele a pivný festival spája jedno slovo – Sandorf

Medzi dva najobľúbenejšie druhy oddychu Slovákov patria jednoznačne kúpeľ a posedenie pri pive. Čo keby sme vám ale povedali, že sa to dá celkom jednoducho spojiť dohromady? Pivné kúpele nie sú len skvelou formou relaxu, ale prinášajú nemalé množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie.

Na Slovensku patrí pivovar Sandorf k priekopníkom tejto obľúbenej wellness procedúry, pričom to nie je ani zďaleka jediná atrakcia, ktorú pre svojich zákazníkov ponúka.  My sme vyspovedali manažérku pivovaru, Mgr. Annu Vittekovú.

Pivovar Sandorf existuje len krátko, ale už stihol zorganizovať štyri ročníky Záhoráckeho pivného festivalu. Čo bolo impulzom k zrodeniu tak veľkej akcie. Šlo najmä o promo značky Sandorf?
Impulzom k zorganizovaniu pivného festivalu bola oslava založenia nášho pivovaru i to, že nikde v okolí sa akcia podobného razenia v tom období neorganizovala. Samozrejme, chceli sme okoliu i celému Slovensku, povedať viac o sebe, ale dali sme priestor aj iným malým pivovarom a spolu s nimi a ľuďmi, ktorí sú každoročne súčasťou festivalu, sa nám podarilo vytvoriť zaujímavú a vyhľadávanú akciu.

Plánujete aj piaty ročník? Čo nového by mohol priniesť?
V tomto roku slávime piate výročie založenia nášho pivovaru, preto 7. mája 2016 organizujeme v Prievaloch 5. ročník Záhoráckeho pivného festivalu. Veríme, že bude dobré počasie, pretože to je základ vydarenej akcie. A čo nové prinesie? Prídu určite pivovary, ktoré doteraz na festivale neboli, niektoré z tých, čo chodia každoročne, sa naopak nezúčastnia. Kultúrny program bude opäť pestrý a zaujímavý a dúfam, že spoločne vytvoríme opäť o niečo lepší ročník, ako bol ten predchádzajúci.

Váš pivovar v Prievaloch ponúka aj jednu, pre Slovensko nezvyčajnú, atrakciu a to pivné kúpele. V Česku a zahraničí je kúpanie sa v pive veľmi populárne, hľadali ste inšpiráciu u našich západných susedov?
Postupne sa stáva kúpanie v pive populárnym aj u nás. Navštívilo nás už veľa hostí a mnohí z nich vyskúšali práve pivné kúpele. Áno, inšpirovali sme sa pivnými kúpeľmi v susednom Česku a predtým, kým sme ich začali budovať, bola firma na výlete po Čechách a mnohé z nich sme vyskúšali na vlastnej koži. Inšpiráciou bola aj myšlienka rozšíriť ponuku služieb a využiť naše pivo nielen na pôsobenie zvnútra.

Aké zdravotné benefity môže kúpeľ v pive priniesť?
Pivný kúpeľ je veľmi priaznivý na pokožku a celkový relax organizmu. Spojenie kúpania v pive spolu s jeho konzumáciou je určite veľmi priaznivé aj na psychickú pohodu.

Príjemne teplá voda podporuje otváranie pórov a vyplavovanie toxínov a škodlivých odpadných látok z organizmu. Dochádza k zjemneniu a obnove pokožky, pretože tá sa v kúpeli zbavuje už mŕtvych buniek svojej povrchovej vrstvy. Aktívne pivné kvasnice, bohaté na vitamíny B a antioxidanty, znižujú tvorbu kožného mazu a podporujú hydratáciu pokožky. 

V poslednej dobe sa teší obľube aj pivná kozmetika. Nerozmýšľali ste nad niečím podobným?
Naša firma od začiatku fungovania pivovaru ponúka pivnú kozmetiku. Začali sme kozmetikou od českej firmy Manufaktúra a teraz sme ponuku rozšírili aj o pivnú kozmetiku Saela. Hostia, hlavne v kúpeľoch, si radi pri odchode zakúpia nejaký darček a pivná kozmetika k pivu a pivným kúpeľom jednoducho patrí.

Prejdime teraz k vášmu pivu. Čím je Sandorf typický? Čím sa líši od ostatných pív?
Každé pivo z malého pivovaru je niečím výnimočné. Tieto pivá sa od seba odlišujú svojou vôňou, chuťou a ďalším vlastnosťami, sú rôznorodé. Pivo Sandorf nie je výnimkou a snažíme sa ho variť s láskou a podľa, časom i experimentovaním, osvedčených receptúr. Základ týchto receptúr vytvoril Ing. Josef Krýsl z Plzne, ktorý je projektantom a tvorcom pivovaru a našim stálym externým poradcom. V našom pivovare varíme vrchne i spodne kvasené pivá a od pív z ďalších pivovarov sa rôznia svojou špecifickou chuťou i vôňou.

Distribuujete pivo Sandorf aj mimo vašej prevádzky v Prievaloch?
Pivo Sandorf vo veľkej miere ponúkame v našich prevádzkach a to v pohostinstve, v reštaurácii a kúpeľoch. Samozrejme distribuujeme ho aj do nášho okolia a to do malých prevádzok, hlavne malých pubov, pivoték a reštaurácií.

Nie je ťažké konkurovať komerčným značkám?
My sa nesnažíme a ani nedokážeme konkurovať komerčným značkám. Naša produkcia nie je pre nich ohrozujúca, ale určite je zaujímavá pre konzumentov piva, hlavne pre jeho už spomínanú unikátnosť a pre to, že naše pivo varíme poctivým spôsobom s dodržaním prísnych a časovo náročných technologických postupov. Navyše sa ťažko konkuruje s pivom, ktoré je nevyhnutné skladovať pri teplote do 10 °C. To je jeho veľká nevýhoda a zároveň zaujímavá a vyhľadávaná devíza.

Aký je na to podľa vás recept? Čo Slovákov presvedčí, že sa predsa oplatí zvoliť kvalitnejšie, aj keď mnohokrát drahšie, nekomerčné značky?
Za kvalitu sa platí všade. A práve pri pive sa to oplatí dvakrát, pretože pivo z malého pivovaru je živé nepasterizované a sú v ňom zachované všetky prospešné látky, ktoré sú blahodarné pre ľudský organizmus. A u nás v Prievaloch majú naši zákazníci možnosť užívať tieto prospešné látky nielen zvnútra, ale aj zvonka.

A na koniec jedna povinná otázka. Koľko pív týždenne vypijete? :)
Pivo, hlavne náš Sandorf, ochutnávam rada. Po dobrom jedle alebo len tak v dobrej spoločnosti si dám pohár piva, ale nie je to pravidlom. Ak sme na nejakej družobnej návšteve, rada ochutnám aj pivá z ďalších malých pivovarov a porovnávam, ktoré mi chutí viac. Pretože koľko ľudí, toľko chutí – niekomu niektorý druh piva chutí veľmi a ďalší v ňom nevie nič pozitívne nájsť.
Sme vďační za každého, kto má záujem ochutnať naše pivo a sme radi, že sa z nich vytvoril už dosť veľký klub sympatizantov nášho piva a pivovaru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *