Neštandardná zelenina a ovocie v reťazcoch Tesco

neštandardná zelenina

Na pultoch britského reťazca Tesco sa už aj v strednej Európe a na Slovensku ocitne tovar označovaný ako neštandardná zelenina.

Ak by si sa pri raňajkách opýtal svojej starej mamy, prečo ti na tanier naservírovala „neštandardnú“ zeleninu zo svojej záhradky, vyslúžil by si si nechápavý zamračený pohľad a prinajhoršom jeden pohlavok. Britský reťazec Tesco takto nazval ovocie a zeleninu, ktorá nespĺňa štandardy na tvar a veľkosť.

Všetci, ktorí sme vo svojom živote videli záhradku na živo, alebo minimálne okúsili sortiment domácich trhov vo svojom meste vieme, že klasicky podomácky vypestovaná zelenina a ovocie, častokrát nadobudne zaujímavé tvary, no svojou chuťou jej nemôže konkurovať žiaden supermarket. Pre veľké reťazce bola až doteraz takáto zelenina a ovocie nevyhovujúca a tak sme si na pultoch našli vždy dokonalé ovocie. Bohužiaľ mnohokrát dokonalé iba tvarom. Chuťou býva na míle vzdialené starkej záhradke. Pokrivená zelenina a ovocie pre nevyhovujúce štandardy putovala na skládku.

neštandardná zelenina

Spomínaný reťazec Tesco po skúške vo Veľkej Británii plánuje projekt s názvom „Perfectly Imperfect“, čo v doslovnom preklade znamená „Dokonalo-Nedokonalé“ zaviesť aj v predajniach strednej Európy. A tak sa na našich pultoch objaví pokrivená mrkva, nedokonalé zemiaky či dvojčatá jabĺk. Podľa oficiálnych webstránok reťazca by sa na Slovensku malo jednať o celkom 13 prevádzok. Ako Tesco uvádza, podporíš tým dobrú vec, menšie plytvanie a ešte na tom aj ušetríš. Spomínané potraviny si zakúpiš o 20 percent lacnejšie.

Podľa odhadov OSN pre výživu a poľnohospodárstvo, až 1/3 celosvetovo vyprodukovaných potravín určených pre ľudskú výživu skonči ako odpad. Predstav si, že to je až 1,3 miliardy ton za rok. Ak si predstavíš, že vo viacerých kútoch sveta ľudia hladujú, sú to hrozné čísla. Preto je tento projekt ako priorita znižovania plytvania potravín v dodávateľských reťazcoch. Ak si k tomu predstavíme skvelú cenu, dúfame, že sa koncept „Perfectly Imperfect“ uchytí a ľudia neohrnú nosom nad škaredým zemiakom alebo nedajbože nad zdvojenou mrkvou. Jedinou otázkou ostáva, ako bude neštandardná zelenina chutiť.

Viac informácií o projekte priamo na Tesco stránke.

Tento článok nie je platený PR článok.

Foto: Tesco

O autorovi: Róbert Lelko

V dobe, keď je trh presýtený "zaručenými" informáciami, chceme projektom evýživa.sk priniesť medzi ľudí hlavne kvalitné a hodnotné články. Mojou špecialitou sú najmä menej odborné príspevky a rozhovory. Milujem cestovanie, kávu, spánok, knihy a nákup zeleniny a ovocia na trhoch :)