Najväčšiu bylinkáreň na Slovensku nájdete v Košiciach

bylinkáreň

Už vyše 15 rokov je s košickou Uličkou remesiel na Hrnčiarskej ulici spojená najväčšia bylinkáreň na Slovensku, ktorú za pomoci svojho tímu vedie RNDr. Oľga Bodnárová. Za tie roky tu vďaka svojmu rozhľadu, profesionalite a ochote vždy poskytnúť odbornú radu vybudovala uznávanú inštitúciu v oblasti bylinkárstva.

Doktorka Bodnárová ťaží aj z vedomostí, ktoré nadobudla počas štúdia čínskej medicíny v Prahe a liečivých bylín v Hradci Králové. Tvrdí, že každý má v sebe kúsok bylinkárstva a to typicky práve ženy, no najväčší krok na jej ceste nastal, keď vtedajší košický primátor Rudolf Schuster zakladal v Košiciach už spomínanú „Uličku remesiel“. Doktorka Bodnárová so svojou víziou konkurz vyhrala a odvtedy radí Košičanom pri výbere najrôznejších bylín a čajov. V roku 2011 bola ocenená Cenou starostu mestskej časti Košice – Staré mesto za pôsobenie v oblasti prevencie a starostlivosti o zdravie.

Už vyše 15 rokov vediete najväčšiu bylinkáreň na Slovensku. Zmenil sa počas toho času pohľad Slovákov na bylinnú terapiu?

Ja si myslím, že je to celosvetový trend a vôbec transformácia pohľadu ľudí ako takých. Nie je to iba o Slovákoch, naša Matka Zem nás núti premýšľať a vrátiť sa k tomu, z čoho sme vznikli.

Kde sa berú všetky vaše bylinky, čaje a korenia? Dovážate produkty z exotických krajín alebo je aj naše pestovateľstvo v tomto smere dostatočne kvalitné?

Keďže sme na Slovensku, tak preferujem naše výrobky. Samozrejme aj tie české, verím jednoducho najmä tomu, čo sa tu, v našich končinách, urodí. Rovnako tak platí, že sa musíme riadiť slovenskou legislatívou, čo je v tomto smere pre nás rovnako dôležité.

Každý má v sebe kúsok bylinkárstva a to typicky práve ženy.

Máte priamo konkrétne zberné miesta, ktoré využívate alebo sa jedná o skleníkové pestovanie?

Keď sa zaoberáte zberom, musíte svoje byliny predávať na trhu. Naopak, keď zbierate vo veľkom, sú tu už veľkovýkupne. Nato už potrebujete ľudí, prirovnala by som to k tomu ako keď sa varí vo veľkej kuchyni, jeden čistí, druhý mieša a tretí varí.bylináreň

Vidím, že predávate aj čaje zo sáčku, vidíte v tom zásadný rozdiel pri porovnaní s čajmi sypanými?

Jedna vec je čo vidím ja a tá druhá čo zákazník chce. U niekoho radšej odporučím materinu dúšku zo sáčku ako by si mal dať sladenú vodu s CO2. Je rýchla doba a tie čaje, ktoré predávame, sú ako všetko tu vyrábané na Slovensku a ja si nemyslím, že môžu obsahovať až toľko “odpadu“ oproti čajom sypaným. Pre niektorých to je vyslovene pohodlnejšie a výhodnejšie. Ale to, čo predávame, respektíve firmy, cez ktoré tie byliny kupujeme, sú dostatočnou zárukou kvality.

 

Váš inštitút ponúka špecifický druh terapie, ktorý sa nazýva „črevná sprcha“, viete nám priblížiť o čo sa jedná?

Vo svojom princípe nejde o nič výnimočné, ale je to veľmi dôležitá forma očisty, pretože každý z nás je povinný čistiť si svoju myseľ, svoje okolie, svoje vzťahy, ale začínať treba z vnútra, so sebou. Vo východných krajinách to je bežné, pretože tam je široká jogínska komunita, no u nás je zatiaľ povedomie o tomto druhu očisty nízke.

Samotný proces trvá hodinu a robíme ho priamo tu u nás, máme tu na to vytvorené priestory. Pri črevnej sprche ležíte pohodlne na lôžku a spolu s príjemnou masážou brucha voda vyčistí hrubé črevo.

Colon hydroterapia je druh terapie, ktorá má svoj základ v staroindickej medicíne. Očista hrubého čreva sa dnes veľmi pohodlne vykonáva metódou, ktorá sa nazýva črevná sprcha. Ide o prospešnú detoxikáciu organizmu, ktorá nájde svoje uplatnenie pri problémoch s trávením, pri diétach, únave alebo nespavosti, migréne, strese alebo pri alergiách.  Pôsobí tiež preventívne proti rakovine hrubého čreva.

Chvalabohu, v dnešnej dobe už majú ľudia povedomie, že je potrebné dopriať telu pravidelnú očistu.

Zaujímajú sa o to ľudia v rámci prevencie alebo prichádzajú priamo s konkrétnym problémom?

Jedná sa o preventívnu metódu a keď príde záujemca s už rozvinutým problémom, musí mať odporučenie od lekára. Chvalabohu, v dnešnej dobe už majú ľudia povedomie, že je potrebné dopriať telu pravidelnú očistu. Chodia ale s rôznych dôvodov, či už držia pôst a v rámci toho si zaradia túto očistu, čo je veľmi užitočné alebo aj ľudia, ktorí chcú schudnúť. Mali sme kuriózny prípad, keď sa pán stavil, že zhodí určitý počet kilogramov a chýbalo mu posledných pár deka, tak siahol po črevnej sprche, čo mu pomohlo vyhrať. (smiech)

bylinkáreň

Aké sú teda najčastejšie indikácie, respektíve problémy, na ktoré vašim pacientom predpisujete bylinnú terapiu?

Veľa závisí, teraz to tak trochu zvulgarizujem, na to, čo prinesie bulvár. Keď sa objaví článok, že bylinku XY  je dobré piť trikrát denne, zákazníci vôbec nehľadia na to, že je istým spôsobom jedovatá a k jej užívaniu treba pristupovať s opatrnosťou.

Myslím si ale, že vzhľadom na stres a strach, ktorý ovláda dnešných ľudí, sú to najmä problémy so žalúdkom, dýchaním a so spánkom, čo sa však u každého prejaví veľmi rôzne.

Teraz čisto subjektívne, len pre zaujímavosť. Ktorá je vaša obľúbená bylinka a prečo? 

Ja milujem všetky bylinky! :)

Ďakujem krásne za rozhovor, bolo to celkom vyčerpávajúce. Čaj z akej bylinky by ste mi odporučila na dobitie energie a regeneráciu mysle?

Určite by ste mohli siahnuť po výťažku z ginko biloby alebo ženšenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *