„Miláčik, dnes nie, mám migrénu :(“ Trápi migréna aj vás?

migréna


Len donedávna predstavovala migréna veľmi závažný socioekonomický problém,  obmedzujúci prácu, záľuby aj každodenný život. Zlomovým momentom v liečbe bolo až objavenie triptánov, ktoré sú dôležitým prostriedkom najmä v terapii akútnych záchvatov.

Hlášky typu „miláčik, dnes nie, mám migrénu“ sa stali témami nekonečného množstva vtipov, anekdot a mnohokrát sa objavujú vo filmoch a televízií. Pojem „migréna“ tu ale býva často nadľahčovaný a vlastne každá bolesť hlavy je týmto termínom označovaná. Málokto si ale uvedomuje o aké vyčerpávajúce a limitujúce ochorenie v skutočnosti ide.

Migréna sa skutočne vyskytuje u žien oveľa častejšie ako u mužov.

Migréna sa skutočne vyskytuje u žien oveľa častejšie ako u mužov. Podľa štatistík postihuje až 18% nežnejšieho pohlavia, pričom v chlapskej populácie na migrénu trpí okolo 5%.

Typický priebeh migrény zvyčajne začína únavou, podráždenosťou alebo svalovým napätím. Toto prvotné štádium môže trvať pár hodín alebo až dva dni. Veľmi často sa ďalej u ľudí trpiacich migrénou objavia rôzne neurologické príznaky ako výpadky zorného poľa, závraty, dvojité videnie či parézy. Táto fáza sa nazýva aura a migrénu v tom prípade označujeme ako klasickú.  Samotná migréna sa prejaví záchvatovitou bolesťou hlavy, väčšinou jednostrannou, ktorá má typicky pulzujúci charakter. Priebeh zvykne doprevádzať fotofóbia, zvracanie a nauzea. Pokiaľ záchvatu nepredchádza fáza aury, hovoríme o migréne prostej.

Spúšťače

  • stres
  • nedostatok spánku
  • náročná fyzická aktivita
  • hormonálna nerovnováha (veľmi často u žien pri menštruácií či v menopauze)
  • lieky (antikoncepcia, vazodilatancia)
  • jedlo (alkohol, glutamát, čokoláda)

Terapia

Pri záchvate migrény môžu pomôcť studené obklady, ktoré zmierňujú bolesť. Odporúča sa aj vylúčenie dráždivých vplyvov prostredia, ideálny je pobyt v tichu a prítmí. Pomôcťmôže aj spánok, ktorého nedostatok patrí medzi hlavné spúšťače.

Medikamentózna liečba záchvatu je rozdelená do niekoľkých krokov. Vhodné je užitie antiemetika, ktoré pôsobí proti vegetatívnym príznakom migrény – nevoľnosti a zvracaniu. Zlepší sa tak aj vstrebávanie analgetika, čiže lieku proti bolesti. Z analgetík sa začína liekmi s účinnými látkami ako kyselina acetylsalicylová, paracetamol a ibuprofen. Dôležité je pripomenúť,  že nadužívanie týchto látok môže viesť k ďalšej rade zdravotných ťažkostí.

Pri stredne ťažkých a ťažkých záchvatoch migrény sa pristupuje k terapii na predpis vydávanými liekmi –  triptánmi. Pokiaľ ale záchvat pretrváva dlhšie ako 72 hodín, môže dôjsť až k hospitalizácií pacienta a vnútrožilnému podaniu valproátu alebo dihydroergotamínu. Tento stav sa označuje ako status migrenosus.

Čo iné, ak nie migréna

Až 90% bolestí hlavy tvorí takzvaná „tenzná cefalea“ alebo aj „tenzná bolesť hlavy“, ktorá má psychosomatický pôvod a často vzniká v dôsledku duševnej nepohody pacientov. Má miernejší priebeh a nesprevádza ju nevoľnosť ani zvracanie. Oveľa väčší problém predstavuje takzvaná cluster headache – veľmi intenzívna bolesť objavujúca sa často v nočných hodinách. Záchvaty zvykne sprevádzať slzenie, výtok z nosa alebo patológie oka. Hlavybôľ nám môže priniesť aj zápal dutín či prenesená bolesť zuba.

Na záver

Pred migrénou sa treba mať na pozore, najmä ak vás v minulosti už jeden záchvat postihol. Dôležitá je eliminácia rizikových faktorov zhrnutých vyššie. Na druhej strane, väčšina bolestí hlavy nie je migrénou a príčiny musíme hľadať niekde inde. V nedoliečenom zápale dutín, zubných problémoch alebo veľmi často v našom momentálnom psychickom rozpoložení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *