Malina

Malina

Žiadne iné ovocie tak dokonale nevystihuje ženskú krásu ako malina. Zvodná a zmyselná farba dievčenských pier, plná a omamná vôňa ženskej pokožky, na druhej strane neuveriteľná krehkosť. Ak k nej pristupujete jemne a s citom, odvďačí sa vám nezameniteľnou chuťou a naplní váš život až po okraj.

Malina obsahuje na ovocie pozoruhodné množstvo vlákniny, preto jej konzumácia zlepšuje črevnú peristaltiku, blahodarne pôsobí na trávenie a odstraňuje zápchu.

V poslednej dobe sa objavujú štúdie naznačujúce, že konzumácia malín a malinových extraktov vedie k zníženiu replikácie nádorových buniek hepatocelulárneho karcinómu.

Zanedbateľným nie je ani obsah betakaroténu, významného antioxidantu a antionkogénu, ktorý chráni našu kožu a znižuje riziko vzniku rakoviny pľúc.

Na svoj jedálniček by si maliny mali určite zaradiť diabetici. Antokyány, v nich obsiahnuté, pomáhajú znižovať hladinu krvného cukru po konzumácií jedál bohatých na škroby.

Liečivé účinky majú taktiež malinové listy. Vývar z nich môžeme použiť najmä pri zápaloch ústnej dutiny, či chronických kožných ochoreniach.

Nutričná hodnotaObsah/100 gBioprvky a vitamíny        Obsah/100 g (DDD)
Kalórie51 kcalVitamín C27 mg (33,8%)
Bielkoviny1,2 gMangán0,65 mg (33,5%)
Tuky0,6 gVitamín K7,8 µg (13%)
Sacharidy12 gKyselina pantoténová (Vitamín B5)0,35 mg (5,8%)
Vláknina6,5 gMeď0,08 mg (5,3%)