La Tomatina: Paradajky letia vzduchom a ľudia sa kúpu v pretlaku

la tomatina

Ulice východošpanielskeho mestečka Buñol sa tento týždeň zafarbili do červena, no ostante pokojní, nedošlo ku žiadnemu krviprelievaniu. Uskutočnilo sa tam totiž slávne každoročné ohadzovanie paradajkami, populárna La Tomatina.

Organizátori La Tomatina pripravili až 160 ton prezretých paradajok, ktoré sa v rukách účastníkov okamžite premenili na mäkké červené ručné granáty, ktoré svišťali vzduchom doslova bez prestávky. Zabávajúci sa dav sa po kolená brodil v rajčinovej kaši a tí, ktorí sa nevybavili plaveckými okuliarmi, si pomedzi hody a úskoky z očí vyberali kúsky paradajkových šupiek.

Každá hodená rajčina musí byť vopred poriadne rozpučená, aby nedošlo k zraneniam.

Buñol, 10-tisícové mesto neďaleko Valencie, je hostiteľom obľúbeného rajčinového festivalu vždy každú poslednú augustovú stredu už o roku 1945. La Tomatina priláka každoročne tisíce ľudí rôznych národností a z najrozmanitejších kútov sveta. Tento rok museli úrady dokonca v rámci bezpečnosti regulovať počet účastníkov.

Ak vám La Tomatina tento rok ušla, nezúfajte. Máte aspoň pár mesiacov času na to, aby ste si vyladili nadhod, zakúpili plavecké okuliare a tešili sa na poriadny zážitok! Aj keď je La Tomatina najmä o zábave, je nútne striktne dodržiavať 4 základné pravidlá:

  • Každá hodená rajčina musí byť vopred poriadne rozpučená, aby nedošlo k zraneniam
  • Nič okrem paradajok vzduchom letieť nesmie
  • Účastníci musia vždy uvoľniť priestor pre nákladiaky a vozidlá organizátorov
  • Po druhom výstrele, ktorý La Tomatinu ukončuje, je nutné s ohadzovaním okamžite prestať

Tak a teraz vám ostáva sa už len tešiť. Vidíme sa o rok v Buñole!