Prečo krájanie cibule vyvoláva plač a ako tomu zabrániť?

krájanie cibule

Všetci to dobre poznáme. Pripravujeme nedeľný obed, romantickú večeru či len rýchlu praženicu, no keď dôjde na krájanie cibule, spustí sa vodopád sĺz. Na striedačku krájame a utierame slané potoky z tváre. Prečo na nás cibuľa takto pôsobí a dá sa tomu nejak zabrániť?

Pre objasnenie sa budeme musieť pozrieť na zub chemickým procesom, ktoré práve krájanie cibule aktivuje. Totiž, cibuľa absorbuje z pôdy síru, ktorá po rozkrojení cibule reaguje so špecifickými enzýmami uvoľnenými z poškodených buniek. Vzniká dráždivá látka syn-propaletial-S-oxid, ktorá sa vyparuje a ak sa nám dostane do očí, dochádza k typickému slzeniu a páleniu očí.

Pri porcovaní vareného či pečeného jedla tento problém nehrozí. Enzým zodpovedný za dráždivé vlastnosti cibule dokáže fungovať len za určitých podmienok a pri vysokých teplotách je deaktivovaný.

Dá sa tomu zabrániť?

Na internete koluje niekoľko zaručených návodov na to, ako zabrániť premene krájania cibule na doják. Bohužiaľ, ani jeden z nich účinne nefunguje a na objasnenie sa stačí vrátiť k pravej príčine slzenia. Tou je iritácia očnej rohovky dráždivými pre telo cudzími látkami.

Medzi posledné výkriky z kruhov zaručených babských receptov patrí žuvanie žuvačky. Skrýva sa za ním myšlienka, že ak sa obmedzí dýchanie nosom, k slzeniu nedôjde. Omyl.

Ako sa teda proti slzeniu pokúšajú bojovať ľudia po celom svete? Ostré nože minimalizujú počet zničených buniek, čo do istej miery zmenší množstvo vyparovaných látok, no pochopiteľne nie na nulu. Krájanie cibule pod vodou naopak obmedzí prenos látok vzduchom, ale ani tento spôsob nedokáže dráždenie úplne eliminovať.

Medzi posledné výkriky z kruhov zaručených babských receptov patrí žuvanie žuvačky. Skrýva sa za ním myšlienka, že ak sa obmedzí dýchanie nosom, k slzeniu nedôjde. Omyl. Príčina je v oku, nie v nose. Preto ani mentolová Orbit váš problém nevyrieši.

Logicky z toho vyplýva, že najefektívnejšiu formu ochrany pred slzením pri krájaní cibule sú okuliare. Ideálne potápačské, ktoré úplne zamedzia prestupu výparov do okolia vašich očí. Na druhej strane, treba uvážiť, či zopár sĺz stojí za to, aby ste v kuchyni behali v potápačských okuliaroch.

krájanie cibule