Homeopatiká – nič, ktoré sa predáva za veľké peniaze

homeopatikum

Včera sa na niekoľkých miestach po Slovensku a Česku uskutočnila netradičná udalosť – Hromadné predávkovanie sa homeopatikami. Nešlo o žiadnu rituálnu vraždu miestnej sekty, ale o nezvyčajný spôsob ako poukázať na neúčinnosť tejto alternatívnej terapie. 

Korene homeopatie siahajú až do 19. storočia, no silným impulzom pre jej rozvoj bol pochopiteľne rozkvet farmaceutického priemyslu. Na Slovensku sa homeopatikám darí, minulý rok sme na nich minuli až 2,96 milióna eur. Ak sa teda jedná o skutočné lieky, za ktoré sú zákazníci ochotní v lekární nechať desiatky eur, prečo sa včerajšie predávkovanie sa zaobišlo bez ujmy na životoch?

Čo sú to homeopatiká?

Homeopatia vychádza z princípu „liečba rovnakého rovnakým“, čo v praxi znamená, že ako liečivo sa používa látka, ktorá vyvoláva obdobné príznaky, akými sa prezentuje dané ochorenie. No ale v akom množstve? Teraz sa dostávame k jadru celej problematiky. Homeopatiká sa totiž pripravujú riedením „účinnej“ látky takým spôsobom, že samotný prípravok napokon neobsahuje ani len jednu molekulu „účinnej látky“. Pomer riedenia sa označuje písmenom C.

Na objasnenie tohoto zázraku použijem príklad – jedno z najznámejších homeopatík, Oscillococcinum, ktoré sa predáva ako liek proti chrípke a ako účinnú látku prezentuje extrakt z pečene a srdca kačice pižmovej. Oscillococcinum nesie označenie 200C, čo znamená, že bolo 200-krát nariedené v pomere 1:100. Teoreticky, na začiatku bolo 10 ml látky, ktorá bola rozmiešaná v jednom litri vody. Vznikol roztok, ktorý obsahoval 1% látky (0,1 ml) a tým pádom mu patrí označenie 1C. Z tohoto 1-percentného roztoku sa odobralo 10 ml, ktoré boli zriedené v ďalšom litri vody a na svete bol roztok 2C, ktorý v sebe mal 0,01% látky, čo odpovedá 0,001 ml. A celé sa to zopakovalo ďalších 198-krát. Skúšate si to predstaviť? Pre zjednodušenie vám poviem, že ak by ste si odpľuli do oceánu, nedosiahneme ani riedenie 20C.

Väčšina zástancov si tento pomer uvedomuje, ale argumentuje tým, že voda má pamäť a homeopatická substancia dokáže niesť informáciu, ktorú telu pomocou vibrácií odovzdáva. No vážne. To radšej preskočme.

Rovnako ako pri každej téme týkajúcej sa ľudského zdravia, jedná sa o problém komunitný s veľkými socioekonomickými dôsledkami.

Môžu homeopatiká uškodiť?

Samotné homeopatikum vášmu telu spôsobí škodu maximálne na úrovni sladenej vody. Liečba homeopatikami môže dokonca priniesť aj pozitívne výsledky, ale len na úrovni metódy placebo. Pri placebe je pacient presvedčený o tom, že sa mu skutočnej terapie dostáva, zatiaľ čo je liečený len „akože“ a s chorobou bojuje podvedome, prostredníctvom svojej mysle. Tento princíp našiel uplatnenie najmä v liečbe psychosomatických ochorení, no jeho kompletný mechanizmus sa zatiaľ objasniť nepodarilo.

A čo štúdie?

Nie sú. Aj na stránkach Slovenskej komory homeopatov sa nachádzajú len dva odkazy na štúdie, pričom jeden z nich je len prelink prvý odkaz. Stránka však už neobsahuje ani zmienku o metaštúdií, ktorá závery danej štúdie vyvrátila.

Zaujímavé je, že tak ako Slovenská komora homeopatov, ani vášniví fanúšikovia homeopatie, sa nesnažia predkladať štúdie, ktoré účinky homeopatík potvrdili, ale naopak, pokúšajú sa poukazovať na to, že moderná medicína dostatočne jej efekt nevyvrátila.

Dôsledky

Počet ľudí, ktorí na svoju dôverčivosť doplácajú, pribúda, často aj s tými najhoršími následkami. Niekto si možno povie, že neúčinnosť homeopatík je problémom tých, ktorí im uveria. Komu niet rady, tomu niet pomoci. Ale…

Ochorejú ďalšie deti, ochorejú ďalší vaši kolegovia alebo dokonca vy. Študenti zanedbávajú školu, štát stráca peniaze a Dominika Cibuľková sa usmieva z billboardu.

Presah tejto kontroverznej problematiky je oveľa väčší, ako si mnohí myslia. Rovnako ako pri každej téme týkajúcej sa ľudského zdravia, jedná sa o problém celých komunít s veľkými socioekonomickými dôsledkami. Predstavte si, že sa váš kolega nakazí angínou, vysoko infekčným zápalovým ochorením hltana, ktoré sa v kolektíve rýchlo šíri. Ako liečbu si zvolí homeopatiká, ktoré nemajú na baktérie absolútne žiadny účinok a nedostatočná liečba predĺži dobu nákazlivosti. Ochorejú aj jeho deti a všetci sa posilnení heslami homeopatického marketingu vypravia do kolektívu, kde nakazia ďalších ľudí. Ochorejú ďalšie deti, ochorejú ďalší vaši kolegovia alebo dokonca vy. Študenti zanedbávajú školu, štát stráca peniaze a Dominika Cibuľková sa usmieva z billboardu.

A o to v konečnom dôsledku ide, ľudská hlúposť siaha ďaleko za hranice konkrétnej prostej mysle. Preto je dôležité vnímať veci v širšom kontexte a informácie objektívne vyhodnocovať. Na záver si ešte dovolím citovať MUDr. Kamila Knorovského, ktorý je súčasťou webu www.lovcisarlatanov.sk: „Všetci okolo lovcov šarlatánov sme museli mať nervy tepané v samotnom pekle, aby sme ustáli pseudo-argumentačný nával užívateľov homeopatie, samotných homeopatov aj slovenských odborníkov na všetko, čiže bežných občanov s vlastným, faktami (ne)podloženým názorom.“

A niekoľko fotiek z včerajšieho predávkovania sa.

predávkovanie

 

predávkovanie

predávkovanie

Foto: www.predavkovanie.sk