Guava je zdravý lístok na exotickú dovolenku

guava


Za pôžitkom z exotickej dovolenky už nemusíte absolvovať nekonečne dlhé cesty. Dnes si totiž povieme niečo o menej známom ovocí s názvom guava, ktoré vás v krátkom okamihu prenesie do slnečného Karibiku a bez najmenších problémov k tomu pokryje vašu dennú potrebu vitamínu C.

Kde sa toto čarovné ovocie vzalo? Pochádza z Južnej Ameriky, ale dnes sa vo veľkom pestuje v mnohých ďalších krajinách. Guava rastie v tropických a subtropických oblastiach na tzv. „jahodových stromoch“ Psidium guajava. Vyhovujú jej teplé a vlhké podmienky, typické pre karibskú oblasť a v Severné Mexiko, odkiaľ pochádza.

Toto ovocie, svojim tvarom pripomínajúce hrušku, opantá vaše zmysly jednak výraznou sladkokyslou chuťou, no najmä aj typickou pižmovou vôňou. Celý plod je jedlý a veľmi bohatý na vitamín C, ktorého obsahom až štvornásobne prevyšuje pomaranče a citróny. Jedinečná aróma guavy dokonale vyvoláva predstavu tropického raja. Aj napriek tomu, že je guava chudobná na bielkoviny, cukry aj tuky, má vysoký obsah vitamínov (okrem céčka aj B3,B5, B6 a B9) a látky, ktoré znižujú cholesterol a hypertenziu.


Dužina guavy je krémovitá, silno aromatická, sladká a šťavnatá. Tenká šupka je žltej farby a má horkastú príchuť. Takmer polovica plodu sa skladá z tuhých jedlých semienok. Bola by veľká škoda odstraňovať ich, pretože obsahujú rovnaké množstvo vitamínu C ako dužina guavy. Vitamín C je nevyhnutný pre syntézu kolagénu a veľmi dôležitý pre zdravie tkanív, najmä kože. Pôsobí tiež ako silný antioxidant, látka odstraňujúca škodlivé voľné radikály.

Guava sa často predáva zakonzervovaná v sirupe, pričom táto forma príde o veľkú časť vitamínov. Dužina aj semienka navyše predstavujú užitočný zdroj pektínu, rozpustnej vlákniny, ktorá má vysoký podiel na znižovaní hladiny LDL cholesterolu a udržiava zdravé trávenie. Minerálna látka draslík, sa zase zúčastňuje na regulácii krvného tlaku. Zrelé plody sú pevné a majú zelenožltú farbu. Uchovávajte ich v chladničke. Guava sa najčastejšie podáva prekrojená pozdĺžne v šupke, spolu s lyžičkou, ako kivi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *