Z pazúrov artritídy vás vytrhne čertov pazúr – Harpagofyt ležatý

čertov pazúr

Čertov pazúr (harpagofyt ležatý) má svoj pôvod v Južnej Afrike, v oblastiach v blízkosti púšte Kalahari, z čoho si môžeme ľahko vyvodiť jeho náročnosť na kultiváciu. V našej prírode by sme ho teda hľadali márne, no v lekárni si samozrejme môžete kúpiť jeho extrakt, či už vo forme kapsúl, tabliet, tinktúr alebo čaju.

Reumatoidná artritída je chronický zápal kĺbov, ktorý postihuje 0,5 až 1% populácie, pričom u žien sa vyskytuje až 3x častejšie. Ide o autoimunitné ochorenie, poruchu, pri ktorej imunitný systém pôsobí proti vlastnému telu.

V krvi týchto pacientov sa teda nachádza dlhodobo privysoké množstvo protilátok a zápalových faktorov ako leukotriény či cytokíny, kvôli čomu sa zápal označuje ako chronický. Prejavuje sa symptómami ako bolesť, stuhnutosť a opuch kĺbov, únava, pri pokročilých stavoch hrozí až predčasná invalidita. Ak trpíte reumatoidnou artritídou, v prvom rade nesmiete zanedbať zdravý životný štýl, ale k tomu vám predstavím jedného z pomocníkov, ktorého nám ponúka sama príroda.

čertov pazúr

Typickou charakteristikou harpagofytu sú jeho drevnaté plody s početnými ostňami, ktoré podmienili jeho ľudový názov “čertov pazúr“. Hlavný terapeuticky význam majú vedľajšie korene, na ktoré je táto rastlina z čeľade sezamovitých veľmi bohatá. Práve tieto korene, dorastajúce až do dĺžky 2 metrov, obsahujú najväčšie množstvo účinných látok, z ktorých sa za hlavnú zodpovednú za protizápalový účinok považuje harpagosid, patriaci do skupiny monoterpénov.

V klinických testoch dosiahol čertov pazúr najlepšie výsledky pri miernej artritíde kolien bedrového kĺbu. Úľavu poskytne aj pri lumbalgiách a migréne.

Harpagofyt sa vyhľadáva najmä pre svoj protizápalový a analgetický potenciál. Tieto účinky sa mu pripisujú vďaka schopnosti znížiť syntézu prozápalových faktorov, ktoré je potrebné pri artritíde regulovať. Rovnako ovplyvňuje aj syntézu COX-2 (cyklooxygenáza-2) a i-NOS, čím sa zníži koncentrácia NO, ktorý ma vplyv na vytváranie voľných radikálov, vďaka čomu mu môžeme pripísať aj antioxidačné účinky. Na druhej strane COX-2 je zodpovedná za syntézu prostaglandínov, pričom ich vyradením z hry, harpagofyt zabezpečí zvýšenie prahu bolesti. Musím však poznamenať, že prostaglandíny majú viacero významných funkcií v ľudskom organizme a jednou z nich je zabezpečenie ochrannej vrstvy mukózy v žalúdku. Práve preto sa neodporúča terapia harpagofytom, ak trpíte na žalúdočné vredy či gastritídu.

V klinických testoch dosiahol čertov pazúr najlepšie výsledky pri miernej artritíde kolien bedrového kĺbu. Úľavu poskytne aj pri lumbalgiách a migréne. Pomôže vám so symptómami pri osteoartikulárnych poškodeniach ako artróza a zápal šliach, vráti vám chuť do jedla a poradí si aj s dyspepsiou. Fytoterapia je všeobecne veľmi bezpečná, no ak ste sa rozhodli pre jeho užitie, upozorním vás na možné gastrointestinálne vedľajšie účinky, ako nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha alebo hnačka. Ich prítomnosť je ale zriedkavá a spravidla nevýrazná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *