Babské Recepty I. Chrípka a prechladnutie

babske recepty

Počasie sa nám pomaly, ale isto láme a z horúcich dní sa veľmi rýchlo stali dni chladné, daždivé a pochmúrne. Chrípka, nachladenie a kašeľ pripútal k lôžku už nejedného z nás, no v dnešnej dobe je pre viacerých z nás choroba a PéNka doslova luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť. Takéto počasie vedelo potrápiť už naše staré mamy, ktoré však choroby liečili s chladnou hlavou. Určite ste sa už stretli s pojmom „babské recepty“. Staré recepty z prírodných produktov sú často krát veľmi účinné ako prevencia proti týmto bežným ochoreniam. Nie vždy je potrebné s prvým príznakom choroby navštíviť lekáreň a odniesť si odtiaľ plnú tašku medikamentov. Naše babky a mamy totiž veľmi dobre vedia, že aj obyčajným cesnakom sa človek vie vystrábiť zo začínajúcej nádchy.

Prevarené mlieko s cesnakom

Do prevareného mlieka (3dcl) pretlač štyri až päť strúčikov cesnaku a nechaj vychladnúť na teplotu príjemnú pre konzumáciu. Nápoj pi raz denne.

Cesnak je najuniverzálnejším prírodným antibiotikom. Účinné látky, vitamíny a iné zložky, ktoré obsahuje (viac o cesnaku zistíš tu) sú rozpustné v tukoch. To isté samozrejme platí aj pri ostatnej zelenine. Preto sa napríklad do šalátov a smoothie pridáva olivový olej. V našom prípade je to plnotučné mlieko, ktoré obsahuje mnoho tuku. Cesnaku sa dokonca v konzumácií s mliekom zmierni jeho typický zápach.

Ranný nápoj s citrónovou šťavou.

Po rannom prebudení si do 3/4 pollitrového pohára nalej studenú vodu a vytlač do nej celý citrón. (Podľa veľkosti, niekedy stačí aj polovica) V rýchlovarnej kanvici si nechaj zovrieť vodu a dolej ju do pohára s citrónom. Tento teplý nápoj je najlepšie hneď vypiť.

Citrón ako taký patrí medzi najbežnejšie prírodné zdroje vitamínu C (viac o citróne zistíš tu). Preto je účinným liekom proti nachladnutiu. Ranný nápoj s citrónovou šťavou ťa aj príjemné prebudí a pripraví na náročný deň. Nápoj si samozrejme môžeš obohatiť napríklad aj medom alebo mätou.

Nedeľný kurací vývar so zeleninou.

Áno, táto domáca polievka ťa nielen zbaví opice (ako iste vieš), ale je aj skvelým liekom. Poctivý a poriadne silný niekoľkohodinový kurací vývar totiž obsahuje vitamíny a minerály zo zeleniny a v kombinácií s kuracím mäsom, ktoré pustí tuk potrebný pre absorbciu v tuku rozpustných vitamínov, je skvelým domácim liekom.

Cibuľa a med

Cibuľu nakrájame na malé kocky a vložíme do pohára s viečkom, kde ju zalejeme medom. Cibuľa a med po chvíľke pustia šťavu. Tento liečivý sirup udržujeme v chladničke a počas dňa podávame ako liek po lyžičkách.

Med je pri ochoreniach neoceniteľným pomocníkom. Môžeme ho použiť pri viacerých nápojoch a nezaťažuje organizmus ako rafinovaný cukor. Pozor! Med nieje vhodné zalievať vriacou vodou, stráca totiž svoje vlastnosti!

Zázvorový čaj

Nápoj, ktorý väčšine z vás ani nemusím predstavovať. Najvhodnejšie je kúpiť kus čerstvého zázvoru, jemne ho nastrúhať, zaliať vodou a piť. Dochutiť ho opäť môžeš medom a citrónom.

Zázvor je vďaka obsahu vitamínov a iných dôležitých živín ideálny počas chrípky a nachladnutia. Príprava zázvorového čaju je ako vidíš úplne jednoduchá. Preto je určite vhodnejší z čerstvého zázvoru ako čaju zo sáčkov.

Photo: pixabay

O autorovi: Róbert Lelko

V dobe, keď je trh presýtený "zaručenými" informáciami, chceme projektom evýživa.sk priniesť medzi ľudí hlavne kvalitné a hodnotné články. Mojou špecialitou sú najmä menej odborné príspevky a rozhovory. Milujem cestovanie, kávu, spánok, knihy a nákup zeleniny a ovocia na trhoch :)