Arganový olej – marocké zlato v orechovej škrupinke

Hoci by sa mohlo zdať, dnes nebudeme otvárať šperkovnicu. Tzv. marocké zlato, olej získaný z orechov arganového stromu, je vzácny klenot západného marockého regiónu – Essaouira.

Arganový olej je jedným z najvyhľadávanejších olejov vôbec. Vďaka ojedinelému výskytu stromov a pomerne náročnej výrobe, by ste ho ale zbytočne hľadali pri zľavnenom tovare. Napriek tomu je nenahraditeľný tak v kozmetickom ako aj v potravinárskom priemysle. Ak ste ešte nevideli plod takého arganovníka – predstavte si niečo medzi vlašským orechom a mandľou.

Výroba oleja z orechov stromu je výlučne ženským remeslom. V prípade, že sa raz rozhodnete pre cestu naprieč Marokom, nevynechajte regióny Berberov. Stretnúť miestnych ľudí môže znamenať – byť v správnom čase na správnom mieste. Berberské ženy vám totiž ochotne prezradia ako z malého orecha vyťažiť vyhľadávané tekuté zlato. Prvá zastávka sa koná pri orechovníku. Po zbere sa orechy najskôr sušia na slnku, neskôr roztlčú a čisté semená sa drvia pomocou kamenných lisov. Platí, že orechy určené na konzumáciu sa najskôr pražia na otvorenom ohni, zatiaľ čo orechy určené na kozmetické účely sa ešte surové lisujú za studena. Celá výroba prebieha v súlade s „fair trade“.

Vďaka vysokému podielu vitamínu E, esenciálnych mastných kyselín a antioxidantov ľahko nahradí hydratačný krém, tonikum či rozjasňujúcu masku.

Zrejme vás zaujíma, čím je arganový olej odlišný od „konkurencie“. Zatiaľ čo ho môžete použiť do obľúbených šalátov, blahodarné účinky dosiahnete aj aplikáciou na vašu pokožku. To sa napríklad nedá tvrdiť o žiadnom hydratačnom kréme – ten rozhodne neodporúčame používať ako dressing. :) Svoju funkciu v kozmetike i gastronómii však hravo splní olivový či kokosový olej – cenovo dostupnejšie varianty. Poďme sa preto pozrieť, čo všetko dokážeme nahradiť olejom z plodov arganovníka.

Vďaka vysokému podielu vitamínu E, esenciálnych mastných kyselín a antioxidantov ľahko nahradí hydratačný krém, tonikum či rozjasňujúcu masku. Prekvapia vás jeho liečebné a protizápalové účinky, ktoré ho pasujú za silného bojovníka proti rôznym kožným ochoreniam. Pokožku výborne hydratuje a zjemňuje – dokáže tak zatočiť so suchou kožou, aknóznou pleťou či ekzémom. Olej je výborným ochrancom pokožky pred škodlivými vplyvmi, rovnako nahradí pleťové mlieko s ochranným UV faktorom. Podľa vzoru Maročanov sa používa tiež na vyživovanie vlasových folikulov, suchej pokožky hlavy či na zlepšenie kvality lámavých nechtov.

V gastronómii dodáva jedlám jemnú orechovo sladkastú chuť, čím dokáže vylepšiť akýkoľvek pokrm. Pravidelnou konzumáciou znižujeme „zlý“ LDL cholesterol, predchádzame srdcovocievnym ochoreniam a posilňujeme náš imunitný systém. Ak sa rozhodnete zaobstarať si olej z arganových orechov, dbajte na výber značky a pridané informácie o zložení, výrobe a krajine pôvodu. Rozhodujúcim indikátorom toho, že ide o čistý arganový olej je jeho vôňa. Príjemná oriešková aróma potravinárskeho oleja by mala byť výraznejšia ako pri oleji určenom na kozmetické účely.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *