25 a stále slobodný? V Dánsku vás vykúpu v škorici

škorica

Je tu pondelok a väčšina z vás sa musela po víkende vrátiť ku každodenným povinnostiam. Niektorí vhupnú do zabehnutého kolotoča okamžite, iní potrebujú čas, kým sa opäť dostanú do pracovného tempa. Nech už patríte k prvej skupine alebo k tej druhej, máme pre vás zaujímavú ponuku. Poďte s nami nazrieť do Dánska, rozlohou najmenšej škandinávskej krajiny, no rozhodne patriacej medzi to najúchvatnejšie, čo je možné v Európe navštíviť. Hlavnú rolu v našom škandinávskom výlete bude mať škorica. Prečo?

Nezameriame sa však na turistické atrakcie, slávny Legoland ani pozoruhodnú futuristickú budovu Kodaňskej opery. Dnes si priblížime jednu nezvyčajnú tradíciu, ktorá sa vás bude týkať v prípade, že v Dánsku dovŕšite hranicu 25. roku života bez toho, aby ste vhupli do zväzku manželského.

Dánske webstránky sú plné návodov ako sa čo najúčinnejšie zbaviť obrovského množstva škorice z oblečenia.

Nebudeme vás viac napínať. Pre obyvateľov Dánska je totiž zvykom svojich slobodných 25-ročných priateľov a priateľky od hlavy po päty posypať škoricou. Skutočne sa jedná o hnedooranžovo sfarbené korenie typické svojou sladkastou drevitou chuťou. Ťažko však povedať ako škorica chutí, keď ňou máte pokrytý doslova každý kúsok svojho tela, pretože Dáni v tomto nie sú žiadni trochári a máloktorí z nich nechajú na svojich slobodných priateľoch čo i len jednu nitku „suchú“. Dánske webstránky sú z toho dôvodu plné návodov ako sa čo najúčinnejšie zbaviť obrovského množstva škorice z oblečenia. O niečo náročnejšie to je s pokožkou, ktorá sála škoricovú arómu ešte niekoľko dní po rituále.

dánsko

Za koreňmi tejto kurióznej tradície sa musíme vydať až do 16. storočia, kde škorica, spolu ostatnými koreninami, patrila medzi vzácne obchodné artikle a to najmä najmä v prímorských krajinách. Nejeden Dán tak zasvätil svoj život dovozu a predaju týchto vysoko cenených surovín, preto mu pri toľkom pracovnom vyťažení neostal čas zháňať si nevestu. Často tak títo obchodníci končili ako slobodní mládenci a prischlo im označenie Pebersvend, čo v preklade doslova znamená „chlap s korením“ alebo „koreninár“. Slobodná žena dostane označenie Pebermø alebo „koreninárka“.
Skutočnosť je ale taká, že dotyční budú ako Pebersvend Pebermø naozaj označovaní až pri dosiahnutí hranice 30 rokov za situácie, že sa im stále na ruke neleskne manželský prsteň. Rituál ale prebieha ešte o jednu úroveň vyššie, pretože škorica je nahradená čiernym korením.

škorica

 

Foto: blog.asiantown.net, http://imgur.com/